Kultūra

2021.07.26 11:53

Kristupo vasaros festivalyje – romantikos banga

LRT.lt2021.07.26 11:53

Kristupo vasaros festivalis netrukus pradžiugins dviem koncertais, kurių bendras vardiklis – šviesios nostalgijos nuskaidrintas romantiškas skambesys, apgaubiantis tarsi švelnus vasaros vėjas, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Liepos 28 d. kompozitorius ir multiinstrumentininkas Remis Rančys pristatys pasaulio skonių įkvėptą albumą „Pavėjui“, o liepos 29 d. su įrašų gigantės „Naxos“ išleista pasauline premjera – albumu „Journey“ – supažindins klasikinės muzikos atlikėjas dirigentas, kompozitorius Peteris Breineris.

Margame multiinstrumentalisto albume – kelionių ir lietuviškos gamtos ramybės atspindžiai

Vienas ryškiausių Lietuvos džiazo muzikantų, kompozitorius, aranžuotojas, meistriškai valdantis saksofonus, klavišinius ir fleitą, R. Rančys metų pradžioje pristatė naująjį savo albumą „Pavėjui“. Jį jau buvo galima išgirsti skaitmeniniu formatu, tačiau gyvai kūriniai pirmą kartą nuskambės būtent Kristupo vasaros festivalio scenoje.

R. Rančio muzikos kryptis – tradicinis džiazas, prisodrintas įvairių šalių etninės muzikos motyvais. Albume „Pavėjui“ atlikėjas sujungė kažkada gyvai skambėjusias senas ir naujas kompozicijas, atspindinčias skirtingas emocijas – nuo gamtos ramybės gimtinėje iki džiuginančių kelionių prisiminimų. Įkvėpimo kūrybai nuo Mianmaro iki Vilniaus ieškojęs R. Rančys, albumo viršeliui pasirinko paties darytą kadrą iš kelionės į Mianmaro kaimą džiunglėse, taip parodydamas, jog globalumas svarbus ne tik skambesyje, bet ir bendroje albumo koncepcijoje.

Kiekvieną kūrinį apibūdina kelių sakinių aprašas. Tokią formą muzikantas pasirinko norėdamas klausytojui suteikti galimybę pajusti muzikines idėjas, besikeičiančias su jo patirtimi.

„Kai būdavau jaunas, užstrigdavau ties techniniais dalykais ir akcentuodavau daugiausia tik patį atlikimą. Dabar muzikoje man svarbiausia turinys ir žinutė. Taip pat išmokau, kad kūrybines idėjas kartais reikia realizuoti iki galo ir judėti tolyn. Tačiau tik praėjus kuriam laikui gali suprasti, apie ką kūryba yra iš tiesų“, – po albumo pristatymo interviu Lietuvos muzikos informacijos centro portale mic.lt atskleidė R. Rančys.

Atlikėjas nuolat inicijuoja nemažai įdomių muzikinių bendradarbiavimų, tad ir artėjančiame koncerte į Kristupo vasaros festivalio sceną jis žengs su dainininke Egle Sirvydyte, pianistu Richardu Baniu, gitaristu Pauliumi Adomėnu, būgnininku Gediminu Stankevičiumi. Specialiai festivalio klausytojams ruošiama ir muzikinė staigmena su dzūkodelikos meistru – Roku Kašėta.

Pasaulinė romantiškos fortepijono muzikos albumo premjera

P. Breinerio, kuris festivalio scenoje pristatys pasaulinę premjerą – jausmingos, romantiškos fortepijono muzikos albumą „Journey“, kūrybinėje sąskaitoje jau daugiau nei 250 įrašų, parduotų milijoniniais tiražais. Šiam atlikėjui sunku priskirti vieną apibūdinimą – ar jis dirigentas, kuris kuria, ar pianistas, kuris aranžuoja? P. Breineris į šį klausimą atsako paprastai: „Aš esu muzikantas“.

Muzikantas, klausytojus pasiekiantis įvairiais amplua: dirigento, kompozitoriaus, pianisto, aranžuotojo. Scenoje jis pasirodė su garsiausiais pasaulio kolektyvais, tarp kurių – Karališkasis filharmonijos, Jeruzalės simfoninis, Vienos Mocarto, Slovakijos filharmonijos orkestrai. Pasak kritikų, vieno labiausiai įrašinėjamų klasikinės muzikos atlikėjų „fantazija neturi ribų“, jis „jautrus, emocionalus, atimantis žadą“, vertas būti „privaloma išgirsti“ sąraše.

„Pažintis su P. Breineriu įvyko per puikų Kristupo vasaros festivalio draugą, Venesuelos dirigentą Gerardo Estrada Martinez. Jis „Kristupo Kalėdų“ programai parekomendavo milijoniniais tiražais visame pasaulyje parduodamą kompozitoriaus kūrinį „Beatles Go Baroque“. Vos išgirdusi, kaip meistriškai ir organiškai legendinės The Beatles dainos gali skambėti baroko stiliuje, supratau, kad P. Breineris – nepaprastai talentingas kūrėjas, su kuriuo noriu susipažinti ir kurį noriu pristatyti Lietuvos publikai. Kūriniai, skambėsiantys festivalyje, atskleidžia lyrinę atlikėjo pusę ir man asmeniškai savo melodingumu primena R. Paulso muziką“, – sakė Kristupo vasaros festivalio meno vadovė Jurgita Murauskienė.

Įrašyti ramių fortepijono kūrinių albumą P. Breineriui pasiūlė pats „Naxos“ pirmininkas Klausas Heymannas.

„Nusivylęs esama pasiūla rinkoje bei prisiminęs sėkmingus mano ir „Symphonic Pop Orchestra“ įrašus, K. Heymanas išsakė idėją apie švelnios bei raminančios muzikos albumą. Išties, aš pats galvojau apie panašų projektą, todėl su entuziazmu priėmiau pasiūlymą. Kūriau siekdamas melodijų ir muzikinės raiškos darnos. Albume vyrauja originalūs kūriniai, vis tik man pasirodė vertinga naujai atskleisti ir klasikines kompozicijas“, – apie albumą portale naxos.com pasakojo Slovakijoje gimęs muzikantas.

Vienas po kito Kristupo vasaros festivalyje suskambės švelnių, romantiškų, ramių kompozicijų kupini koncertai. Liepos 28 d. Vilniaus paveikslų galerijoje leistis pavėjui kviečia kompozitorius ir multiinstrumentininkas R. Rančys, o liepos 29 d. pianistas, dirigentas, kompozitorius P. Breineris Šv. Kotrynos bažnyčios scenoje pasirodysiantis su orkestru Kristupo styginiai, atskleis lyrinę savo pusę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.