Kultūra

2021.07.23 23:31

Nacionalinėje dailės galerijoje – „Naujojo Baltijos šokio“ pasirodymai: šokis apie darbą ir performansas už eurą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.23 23:31

Festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ nauji ir jau pažįstami vardai. Pirmą savo darbą gimtinėje pristato šokio studijas Šveicarijoje baigusi Anna Marija Adomaitytė, o portugalų duetas Jonas Lopezas ir Landeris Patrickas į festivalį grįžo antrą kartą.

Nacionalinės dailės galerijos erdvėse – festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ pasirodymai. Penktadienio čia savo darbą „Workpiece“ rodė choreografė ir šokėja A. M. Adomaitytė. Remdamasi greito maisto restoranų darbuotojų patirtimis, ji į darbą bando žvelgti kaip į kūną nusavinančią, neišvengiamą praktiką. Kaip ir kada monotoniški kūno gestai ir paveiktas nuovargio kūnas pradeda priešintis produktyvumui?

„Aš bandau tyrinėti per kūną problemą ir socialinius klausimus, ypač kaip kūnas reaguoja į smurtą, socialinį smurtą. Judesys, kūno kalba ateina paskui, temą padiktuoja“, – sako šokėja.

Festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ – perteiktos greito maisto restoranų darbuotojų patirtys ir portugalų atrakcionai

A. M. Adomaitytės solinis darbas Nacionalinėje dailės galerijoje bus rodomas ir šeštadienį.

Kitoje galerijos erdvėje darbą „Atsiskaitoma tik grynais“ rodė portugalų duetas J. Lopezas ir L. Patrickas. Tai netradicinėms erdvėms sukurta performanso instaliacija. Tam, kad ji virstų performansu, žiūrovai kviečiami įmesti 1 eurą, kur ant arklių nejudėdami sėdi atlikėjai. Tą akimirką, kai įvyksta kontaktas tarp arklio ir monetos, prasideda pasirodymas. Atlikėjai sako spektaklis kaskart skirtingas, nes jis priklauso ir nuo žiūrovų reakcijų, ir nuo erdvės, kurioje vaidinama.

„Vakar žiūrovai buvo labai entuziastingi, šiandien jie šaltesni. Dabar per anksti daryti apibendrinimus. Vakar įspūdis – puikus. Jei ateisite ir paklausite vėliau, dar kitaip atsakysime. Labai priklauso ne tik nuo šalies, bet ir nuo erdvės, kurioje vaidiname. Pavyzdžiui, Italijoje rodėme jį bažnyčioje, tai kitaip nei muziejuje. Kažkada rodėme disko klube pirmą nakties, žmonės dainavo su mumis kaip per Lady Gagos šou“, – pasakoja menininkai.

Ketvirtadienį ir penktadienį portugalų trupė suvaidino jau keturiskart. Jų performansą bus galima išvysti šeštadienį Šiaulių dailės galerijoje, o sekmadienį trupė vėl grįš į Vilnių, MO muziejaus terasoje vyks papildomas pasirodymas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.