Kultūra

2021.07.23 15:56

LRT KLASIKOS transliacijoje – Asmik Grigorian debiutas Bairoito festivalyje

LRT.lt2021.07.23 15:56

Sekmadienį (liepos 25 d. 18.55 val.) LRT KLASIKOS klausytojai taps reikšmingo įvykio liudininkais: prestižiniame Bairoito festivalyje Zentos vaidmeniu Richardo Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“ debiutuos Asmik Grigorian.

Tai antroji lietuvė (pirmoji – Violeta Urmana), pasirodysianti Wagnerio muzikos šventove vadinamo festivalio scenoje.

Specialiai Wagnerio operoms pastatytas teatras inauguruotas 1876 m. Bavarijos karaliaus Liudiviko II dėka. Jaunasis karalius tapo kompozitoriaus bičiuliu, gerbėju ir netgi mokiniu. Vos tik gavęs valdžią jis beatodairiškai vykdė Wagnerio norus – leido milžiniškas sumas naujiems pastatymams, skoloms padengti, prabangioms dovanoms ir naujo teatro Bairoite statybai.

Kompozitoriaus svajonė buvo teatras, kuriame akustika leistų žmogaus balsą naudoti lyg instrumentą, o jo neužgožtų net galingi variniai pučiamieji. Teatro interjeras išplanuotas klasikinio graikų amfiteatro principu. Didžiulis orkestras su galinga pučiamųjų sudėtimi čia įkurdinamas gilioje duobėje su stogeliu, tad publikai tampa nematomas, o iš duobės sklindantis aksominis garsas susilieja su dainininkų balsais nuo scenos ir sukuria specialų efektą – ypatingą orkestro ir vokalo santykį, apie kurį ir svajojo kompozitorius

Bairoito festivalį susirenka Wagnerio gerbėjai iš viso pasaulio, po keletą metų kantriai laukę bilietų.

Viena pirmųjų ir itin populiari Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“ (1843) grįsta legenda apie prieglobsčio nerandantį, amžinoms klajonėms pasmerktą jūreivį. Wagneriui olando jūreivio asmenybė buvo simbolis ne tik puolusio angelo, klajoklio, bet ir ramybės, kurią įkūnija Zentos – jo mylimosios – personažas, ilgesio. Susitapatindamas su paslaptingu neigiamu veikėju, kompozitorius jį paverčia artimu ir patraukliu.

Šiame spektaklyje olando vaidmenį atliks švedų baritonas Johnas Lundgrenas, Zentos tėvo Dalando – vokiečių bosas Georgas Zeppenfeldas, diriguos ukrainiečių maestro Oksana Lyniv, kuri, kaip ir Grigorian, šiuo spektakliu debiutuoja Bairoito festivalyje. Abi muzikės birželį įspūdingai debiutavo Paryžiaus operoje Piotro Čaikovskio operų fragmentų koncertine programa.

R. Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ tiesioginės transliacijos iš Bairoito festivalio LRT KLASIKOS eteryje bus galima klausytis sekmadienį 18.55 val. Koncerto įrašą rasite ir LRT audiotekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.