Kultūra

2021.07.23 14:53

Kremliaus remiama organizacija garsų Maskvos teatrą apkaltino homoseksualumo propagavimu ir karo veteranų įžeidimu

LRT.lt2021.07.23 14:53

Garsus Maskvos teatras „Sovremennik“ buvo apkaltintas tos pačios lyties santykių propagavimu ir Antrojo pasaulinio karo veteranų įžeidimu neseniai parodytame spektaklyje, praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Kremliaus remiama visuomeninė organizacija „Officery Rossiji“ („Rusijos karininkai“) skundą išsiuntė teatro vadovybei, Maskvos merijai ir Generalinei prokuratūrai.

Jame teigiama, kad organizacija „Officery Rossiji“, vienijanti Rusijos kariuomenės veteranus, gavo „daugybę karo veteranų skundų“, kurie šį spektaklį palaikė „įžeidžiančiu“, nes jame vartojama „per daug keiksmažodžių“ ir „akivaizdžiai pastebima tos pačios lyties asmenų meilės propaganda“.

Organizacija taip pat teigia, kad populiarios aktorės Lijos Achedžakovos vaidinamo personažo monologe yra karo veteranus įžeidžiančių frazių. Ukrainoje gimusi L. Achedžakova yra nenuilstanti Kremliaus kritikė, atvirai pasmerkusi 2014 m. Rusijos įvykdytą Ukrainai priklausančio Krymo aneksiją.

„Officery Rossiji“ reikalauja, kad teatras pakeistų spektaklio monologų ir dialogų tekstą, idant būtų „išvengta karo veteranų įžeidinėjimo ir tos pačios lyties santykių propagavimo“.

2013 m. Rusija priėmė prieštaringai vertinamą įstatymą, draudžiantį bet kokį turinį, kuriame pateikiamos „iškreiptos idėjos apie vienodą tradicinių ir netradicinių seksualinių santykių socialinę vertę“. Žmogaus teisių grupės šį įstatymą laiko de facto LGBT judėjimų veiklą draudžiančiu teisės aktu.

Visai neseniai karo veterano tariamą įžeidimą Kremlius panaudojo kaip pretekstą disidentinei veiklai slopinti. Vasarį įkalintas opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas buvo įpareigotas sumokėti nemenką baudą už Antrojo pasaulinio karo veterano, kuris 2020 m. nusifilmavo balsuoti už Konstitucijos pakeitimus agituojančiame reklaminiame klipe, „apšmeižimą“.

A. Navalnas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame pavadino tą veteraną ir kitus klipe matomus asmenis „šalies gėda“, „žmonėmis, neturinčiais sąžinės“ ir „išdavikais“. Opozicionierius savo kaltės nepripažįsta ir tvirtina, kad jo baudžiamasis persekiojimas yra politiškai motyvuotas.

Spektaklį „Pirmoji duona“ pagal Rinato Tašimovo pjesę pastatė lenkų režisieriaus Benjaminas Kotzas. R. Tašimovas – rusų dramaturgas, teatro režisierius ir aktorius, rašoma peoplepill.com.

Po Stalino mirties įkurtas teatras „Sovremennik“ („Šiuolaikinis teatras“) buvo pirmasis teatras, subūręs laisvų, panašiai mąstančių kūrybingų bendraminčių trupę, sugebėjusią įrodyti, kad yra visavertis aukščiausio lygio menininkų kolektyvas, rašoma inyourpocket.com.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.