Kultūra

2021.07.23 16:37

Siurrealisto Magritte`o litografijos eksponuojamos Švietimo istorijos muziejuje – dėl išskirtinių darbų teko keisti net erdves

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.23 16:37

Lietuvos švietimo istorijos muziejuje – vieno garsiausių 20 amžiaus siurrealisto Rene Magritte`o litografijų paroda. Kaip teigia jos kuratorius, originalūs darbai – iš jo šeimos kolekcijos, įsigyti aukcionuose ir iš kolekcininkų.

Išskirtinėje parodoje, kurią į Kauną atvežė Latvijoje įsikūrusi bendrovė „Art Expo“ – 56 originalios R. Magritte`as litografijos iš dviejų rinkinių: „Maldororo giesmės“ ir „Gyvenimo būtinybės ir sapnų pasekmės“ .

„Maldororo giesmės“ įkvėptos poetinio romano, kurį 19 amžiuje parašė prancūzų rašytojas Isidore`as Lucienas Ducasse`as. R. Magritte`as šiam romanui po Antrojo pasaulinio karo sukūrė seriją iliustracijų.

Panorama. Savivaldybėms, priėmusioms migrantus, žadamos valstybės kompensacijos (su vertimu į gestų k.)

Tuo laiku sukurtos ir litografijos „Gyvenimo būtinybės ir sapnų pasekmės“. Jos – pagal prancūzų poeto ir vieno iš siurrealizmo judėjimo kūrėjų Paulio Éluardo kūrybą.

„Tas laikas jo kūryboje vadinamas impresionistiniu – pakeitė stilių, daug tapė šiltomis spalvomis, sakydamas, kad po karo žmonėms reikia daugiau šviesos, džiaugsmo, kad būtų lengviau gyventi. Šioje „Maldororo giesmių“ serijoje matome mėgstamas jo temas, bet ir karo šešėlį“, – pasakoja parodos kuratorius Vasili Kesauri.

Parodos kuratorius sako, darbai originalūs, iš jo šeimos kolekcijos. Joje – apie 3000 dailininkų darbų, mažiau kaip pusė jų – Salvadoro Dali. R. Magritte`o litografijas šeima pirko aukcione Prancūzijoje ir iš kolekcininkų.

„Žinau, kad kopijų ar padirbinių šių dviejų Magritte`o litografijų serijų nėra, bent jau jos nepasirodė. Buvo atspausdinta po vieną leidimą“, – teigia parodos kuratorius.

Parodai sukurtas audiogidas, kuriame galima išgirsti R. Magritte`o pasakojimus apie kai kurias litografijas.

Lietuvos švietimo istorijos muziejus šiai parodai atvėrė naujas erdves, reikalavimų, norint eksponuoti R. Magritte darbus, buvo itin daug.

„Pakeistos šviesos, pakeistos spalvos. Viską tą darėme patys: uždengti langai, kad UV spinduliai nepraeitų. Labai džiaugiamės, kad mums pavyko“, – nurodo Švietimo istorijos muziejaus direktorė Jolita Rudgalvienė.

Rene Magritte`o litografijų paroda Lietuvos švietimo istorijos muziejuje – iki lapkričio 1-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.