Kultūra

2021.07.21 11:02

NDG parodoje „Čiabuvių pasakojimai“ – autentiškiausią kultūrą išsaugojusių kaimo gyventojų istorija

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.21 11:02

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaryta paroda, kurios objektas – mažiausiai 19-20 amžiuose visuomenės modernizavimo įtakos patyrusių ir autentiškiausią kultūrą išsaugojusių kaimo gyventojų sluoksnis.

„Aniceta, Stasys, Teresė, Jonas, Janė, Petras, Mykolas, Uršulė, Anupras ir kiti. Čiabuvių pasakojimai“ – tokiu ilgu vardų sąrašu pavadinta paroda atidaryta didžiojoje Nacionalinės dailės galerijos salėje. Parodos pavadinime devyni vardai, o iš viso parodoje – 150 žmonių pasakojimai.

Jų pačių sukurtais artefaktais ir fotografų, kraštotyrininkų, etnologų, tautosakininkų surinktais liudijimais, parodos kūrėjai pasakoja kaimo žmogaus savastį. Architektė Sigita Simona Paplauskaitė erdvę suskirstė vagomis, o parodos kuratorė Margarita Matulytė erdvę dalija į kelis teminius pasakojimus.

NDG parodoje Čiabuvių pasakojimai“ vienijančios praeities paieškos

„Pati prieiga yra dvejopa, viena vertus, aš imu tokį ideologinį peilį, supjaustau gerą šimtmetį į tris epochas, tai carinės Rusijos, pirmosios nepriklausomos Lietuvos ir sovietmečio. O kitas pjūvis – socioantropologinis, tai yra tas kultūrinės atminties palietimas, jis eina per kasdienybę“, – sako parodos kuratorė.

Pasak M. Matulytės, parodoje pristatomas žemiausias sluoksnis, mažažemiai, bežemiai, gyvenę skurde, būtent jie išsaugojo autentišką kultūrą ir tapo parodos šaltiniu.

„Iki šiol mes naudojamės bagažu, sukauptu būtent to lauko, tame lauke, toje žemėje gyvenusių žmonių, bet nesusimąstom, kad tai ne kažkokie universalūs dalykai. Mes vėliau patys juos universalizavom, tai buvo visiškai individualūs pasakojimai, individualios žinutės, dainos, prisiminimai konkrečių žmonių. Todėl ir paroda yra pavadinta ilgu vardų sąrašu“, – sako kuratorė.

M. Matulytė pabrėžia, ši paroda jokiu būdu ne etnografinė, joje neieškota jokių regioninės skirties požymių, priešingai – svarbu buvo atrasti tai, kas vienija.

„Visiškai nesvarbu, ar Žemaitijoj, ar Dzūkijoj, ar Kaune, svarbu, kad tai buvo tikra, perimta iš prosenelių, tėvų, su tuo gyventa, koks kontrastas – kokia buvo jų kasdienybė skurdi ir kokia turtinga dvasinė skrynia, vidinis jų pasaulis“, – sako M. Matulytė.

Paroda Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki rugsėjo pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.