Kultūra

2021.07.21 13:27

Į amžinybę palydėtas kompozitorius Algirdas Klova

LRT.lt2021.07.21 13:27

Kompozitorių namuose antradienį ir trečiadienį vyko atsisveikinimas su penktadienį mirusiu kompozitoriumi Algirdu Klova. Artimas velionio bičiulis melomanas, muzikos leidėjas Dovydas Bluvšteinas kalbėjo: „Algis buvo vienas universaliausių muzikos žinovų. Jo žinių ir pomėgių diapazonas buvo nepaprastai platus“.

Urna išnešta trečiadienį 12 val. Kompozitorius palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje. Taip pat trečiadienį 9 val. vyko šv. Mišios Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje.

Taip pat skaitykite

A. Klova, anot bičiulių, buvo vienas universaliausių muzikos žinovų, turėjęs svarios įtakos lietuviško folkroko judėjimui. Jis apibūdinamas kaip draugiškas, dosnus, pozityvus.

Kompozitorius, muzikologas, multiinstrumentininkas A. Klova mirė eidamas 63 metus. Artimas velionio bičiulis melomanas, muzikos leidėjas Dovydas Bluvšteinas kalbėjo: „Algis buvo vienas universaliausių muzikos žinovų. Jo žinių ir pomėgių diapazonas buvo nepaprastai platus: akademinė, pasaulio muzika, folkloras, džiazas, rokas ir visi jų junginiai.“

Pedagogė, operos dainininkė, sopranas Gintarė Skerytė prašydavusi kompozitoriaus parašyti naujų dainų, pagausinti repertuarą, o kitą kartą jis pats pasiūlydavo solistei atlikti kurį nors ką tik parašytą kūrinį. Anot G. Skerytės, A. Klovos muzika labai patiko jos mokiniams – nes ji ir paprasta, ir universali.

Etnomuzikologas, muzikos pedagogas, muzikas, grupės „Atalyja“ vienas įkūrėjų Eirimas Velička teigė, kad A. Klovos figūra, įtaka lietuviško folkroko judėjimui buvo esminė. Anot pašnekovo, kartu su kolega Giedriumi Kuprevičiumi juodu buvo šios krypties ir world muzikos pradininkai Lietuvoje.

Naujausiame albume „Versmės tėkmė“ Algirdas Klova dainuoja, groja smuiku, autentiškomis kanklėmis, lumzdeliais, regeliais, liežuvėliniu ožragiu, šiaudo birbyne, skudučiais, molinukais ir įvairiais perkusiniais instrumentais.

A. Klova gimė 1958 metais, 1983-iaisiais baigė Lietuvos konservatorijos Juliaus Juzeliūno klasę.

1983–1991 m. dirbo Lietuvos radijo garso režisieriumi. 1984–1988 m. vadovavo Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ instrumentinei grupei. 1991–1994 m. buvo radiofono „Vilniaus varpas“ muzikos redaktorius ir laidų vedėjas.

Nuo 1992 m. su A. Luniu organizavo tarptautinį instrumentinį folkloro festivalį „Griežynė“. 1995 m. Lietuvos country muzikantų asociacijos įkūrėjas, viceprezidentas, 1996–1999 m. prezidentas. Nuo 2001 m. „Blue grass“ tarptautinės asociacijos narys ir atstovas Lietuvai.

1980 m. įkūrė country muzikos grupę „Kikilis“, iki 1985 m. jai vadovavo, 1988 m. įkūrė folkloro ansamblį „Vydraga“, jam vadovavo.

1996 m. subūrė „Country Blues Session Band“, kuris 1999 m. konkurse „Country Europa Mrągowo“ laimėjo II premiją. „Folk-jazz“, „world music“ vienas pirmųjų propaguotojų Lietuvoje.

A. Klova koncertavo Lietuvoje ir užsienyje kaip solistas ir su ansambliais, dalyvavo festivaliuose, projektuose. Sudarė ir išleido daugiau kaip 10 lietuvių muzikos folkloro rinkinėlių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.