Kultūra

2021.07.13 21:33

„Synaesthesis“ vadovė apie „Midsummer Vilnius“: parodysime, kad šiuolaikinė muzika gali būti tiesiog fantastiška!

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.07.13 21:33

Liepos 13-ąją Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ pirmą kartą po karantininio įkalinimo žengs į sceną – festivalio „Midsummer Vilnius“ sceną. „Žinome, šiuolaikinė muzika vertinama gana rezervuotai. Šis vakaras parodys, kad ji gali būti fantastiškas dalykas!“ – LRT.lt tvirtina ansamblio vadovė pianistė Marta Finkelštein.

Festivalis „Midsummer Vilnius“ jaunam kolektyvui taps saldaus sugrįžimo tašku. 2020-ųjų pabaigoje prestižinę Ernsto von Siemenso fondo premiją pelnęs, šiemet Šv. Kristoforo statulėle už laimėjimus šiuolaikinėje muzikoje apdovanotas kolektyvas koncerto programą „Minimali gravitacija“ sudarė taip ir tokią, kad klausytojai neprarastų vasaros ritmo.

O priešistorė tokia...

Praėjusią vasarą lankydamasi festivalyje „Midsummer Vilnius“ Marta užsisvajojo, kaip būtų gražu su klausytojais pasidalyti kai kuriais ansamblio atliekamais kūriniais – jiems Valdovų rūmų kiemas būtų tinkama erdvė.

„Įsivaizdavau, kaip kompozitoriaus Michaelo Gordono kūrinio „For Madeline“ gitaros skamba per visą Vilniaus dangų“, – sako ji.

Ir štai svajonė išsipildė – amerikiečių Davido Lango, M. Gordono, Julios Wolfe, taip pat lietuvių Žibuoklės Martinaitytės ir Egidijos Medekšaitės muzika šiemet skamba festivalyje. „Gera proga „Midsummerio“ klausytojams pristatyti estetiškai derančius kūrinius“, – priduria M. Finkelštein.

Amerikiečių kūrinius „Synaesthesis“ jau yra atlikęs anksčiau – tarptautiniame aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“. M. Gordonui labai patiko, kaip lietuviai griežė jo opusą „Vortex temporum“ – šiuolaikinės muzikos pasaulyje atlikimo požiūriu laikomą vienu sudėtingiausių.

Padaužiškas požiūris

Apskritai amerikiečių trijulę, subūrusią pasaulinio garso ansamblį „Bang On a Can“, sužavėjo „Synaesthesis“ energija ir kiek padaužiškas požiūris į muziką, tradicijas. Todėl net pakvietė lietuvaičius koncertuoti Niujorke. Deja, dėl pandemijos kelionė baigėsi nė neprasidėjusi, tačiau kvietimas galioja iki šiol.

„Jei vis dėlto išskrisime už Atlanto, ten grosime „Vortex temporum“ bei Dominyko Digimo ir Kristijono Dirsės audiovizualinį kūrinį „Why Does This Appear?“ Bus proga pristatyti lietuvių muzikos kultūrą ir autorius“, – ateities sumanymus atskleidžia ansamblio vadovė.

Langas, Gordonas, Wolfe – pirmo ryškio muzikos žvaigždės, suplanavę kiekvieną kūrybos žingsnį toli į ateitį. Tad apie jų menines dedikacijas ansambliui „Synaesthesis“ kol kas galima tik svajoti. Nors neatmestina, kad kada nors tai įvyks.

Ž. Martinaitytės kūrinys „Solastalgia“, anot M. Finkelštein, visada sukelia klausytojams pasimėgavimą, o E. Medekšaitės „Malakosha“ pelnė aukso medalį apdovanojimuose „Global Music Awards“.

Laukia pirmojo akordo

Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ buvo įkurtas 2013 metais kompozitoriaus D. Digimo ir dirigento Karolio Variakojo. Per pandemiją kolektyvas parengė tris projektus – „Nymphology“, „Flaneur“ ir „Posh Underground Workers“. Šios subtiliai interpretuotos kompozicijos nugulė į pirmąjį „Synaesthesis“ vinilo albumą, kuris bus pristatytas rugpjūčio pradžioje.

Projektas „Posh Underground Workers“ filmuotas Sporto rūmų salėje. Ansamblio atliekamos Davido Lango, J. Wolfe, Florento Ghyso ir Louiso Andriesseno kompozicijos, taip pat Arvydo Buinausko („AB lights“) šviesos scenografija ir prodiuserių kompanijos „Scuare“ komanda sukūrė unikalaus formato filmą-koncertą.

Vilniaus šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“

Pamatinis ansamblio „Synaesthesis“ tikslas – į muziką žvelgti kuo plačiau. Viena vertus, tai reiškia norą bendrauti su kitų menų kūrėjais, rengti tarpdisciplininius projektus.

„Muzika juose būtų pagrindinis ingredientas, bet neapsiribotume tik ja. Kita vertus, stengiamės atsikratyti formalaus požiūrio į muzikinį tekstą kaip į nepajudinamą kanoną, daug dėmesio skiriame jo interpretacijai. Visada mėginame atrasi savitą skambesį“, – meninius tikslus vardija M. Finkelštein.

Štai šįkart ansamblis paklūsta festivalio „Midsummer Vilnius“ estetikai, žengia į sceną miesto širdyje, nekantraudamas vakarą perskrosti pirmuoju akordu.

Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Formų ir netikėto skambesio paieškos Karolio Variakojo kūrybojeMums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.