Kultūra

2021.07.10 08:43

Europos teatro įžymybės premjera Kuliuose – gal ir Sizifo darbas, bet prasmingas

Česlovas Burba, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2021.07.10 08:43

Iki liepos 11-osios vakaro Plungės rajone esančiuose Kuliuose tęsiasi Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu pavadintas kultūros ir meno festivalis. Šiemet didžiausio dėmesio tikisi sulaukti festivalio teatrinė programa.

Liepos 10–11 dienomis Kulių kultūros centre festivalį užbaigs per karantiną sukurto žymaus vengrų režisieriaus Arpado Schillingo spektaklio „Įstrigę“ premjera. Vaidmenis spektaklyje kuria trys Nacionalinės premijos laureatai: Viktorija Kuodytė, Valentinas Masalskis ir Dainius Gavenonis, taip pat Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai.

Retai naudojamuose Kulių miestelio kultūros namuose tai neeilinis įvykis. Pasak Klaipėdos jaunimo teatro steigėjo ir režisieriaus V. Masalskio, Prancūzijoje šiuo metu gyvenantis A. Schillingas yra išgarsėjęs Europoje kaip operos, dramos statytojas, teatro novatorius.

„Vengrijoje jis daro socialinius projektus su romais, kurie šalies valdžiai yra didžiulė problema. A. Schillingas turi aiškią socialinę poziciją kaip pilietis, žmogus ir menininkas“, – tvirtina aktorius.

A. Schillingas pjeses rašo ir stato spektaklio kūrybos vietoje, daug dėmesio skiria vietiniam kontekstui. „Mūsų grupė išanalizavo Lietuvos mažų miestelių problemas, kokios yra pačios ydingiausios, sunkiausios. Tada nagrinėjome miestelių kultūrinį gyvenimą, jų tuštėjimo metą“, – sako LRT KLASIKOS laidos „Ryto allegro“ pašnekovas.

Anot jo, galiausiai buvo suprasta, kad tos pačios problemos yra visur – ir Kuliuose, ir Prancūzijoje. Režisierius ėmęs improvizuoti apie pastatą, stovintį daugelyje miestelių. Lyg ir niekam nereikalingą, tačiau turintį savitą istoriją. Tokių kultūros namų Europoje, pasak A. Schillingo, yra labai daug.

V. Masalskis svarsto, ar kultūra reikalinga tokiame mažame miestelyje. „Gal mes čia tik sau darome festivalį ir apskritai visus spektaklius?! Galbūt tai Sizifo darbas, stiklinės vandens pylimas į jūrą, bet jis turi prasmę“, – reiškia įsitikinimą legendinis lietuvių aktorius.

Jis atskleidžia jau senokai norėjęs inscenizuoti „Medėją“. „Dar nežinojau su kuo, bet norėjau, kad šoktų Loreta Juodkaitė, Medėją vaidintų V. Kuodytė, kuri man pasirodė labai jausminga. Bėgo metai, ir aš jos nepastačiau“, – sako V. Masalskis.

Režisierius A. Schillingas jam skyrė kaimo teatro mokytojo vaidmenį. „Pamaniau, bus naudinga, jei tas personažas norės miestelyje pastatyti „Medėją“ su savo dukterimi“, – svarsto aktorius.

Pasak V. Masalskio, spektaklis „Įstrigę“ – vienas įdomesnių, labai dramatiškas, skausmingas, aprėpia nemažai temų.

„Tai ilgas spektaklis, trunkantis 4 valandas. Daug veiksmo, kitimo, virsmo. A. Schillingas labai norėjo, kad Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai nebūtų vien statistai“, – pažymi LRT KLASIKOS pašnekovas.

Anot jo, A. Schillingui kur kas svarbiau bendravimas, buvimas su žmonėmis kuriant spektaklį nei sceninis rezultatas. „Čia – svarbiausi, esminiai meno ir teatro principai: jei nematome žmogaus, tai kam kuriame meną?“ – retoriškai klausia V. Masalskis ir priduria, kad trupė mėgins parodyti spektaklį „Įstrigę“ ir kituose Lietuvos miesteliuose.

Parengė Gabrielė Gokaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.