Kultūra

2021.07.06 16:35

Jašiūnų dvare prasidėjo muzikos ir istorinių paskaitų ciklas: žymiausi Lietuvos istorikai rengia pasakojimus

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.06 16:35

Šalčininkų rajone, Jašiūnų dvare, prasidėjo muzikos ir istorinių paskaitų ciklas. Žymiausi Lietuvos istorikai rengia pasakojimus apie Abiejų Tautų Respubliką, kaip prieš 230-mt metų gimė dviejų valstybių – Lenkijos ir Lietuvos – tautų Konstitucija.

Jašiūnų dvaro salėje – pirmoji paskaita apie Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos išvakares. Istorikė dr. Jūratė Kiaupienė pasakoja, kas nulėmė, kad Lietuva ir Lenkija sukūrė pirmą tokį įstatymą Europoje. Iki šių dienų ataidintys nesutarimai dėl Lietuvos ir Lenkijos santykių – daugiausia 20-imto amžiaus pradžios politikos pasekmė.

„Viena bendra valstybė, Abiejų Tautų Respublika, ir kaip joje reikėjo rasti sąlyčio taškus, kaip reikėjo sugyventi, neprieiti prie didelių konfliktų, ir nebuvo prieita prie rimtų tarpusavio konfliktų, šie dalykai jie labai aktualūs. 20-o amžiaus pirmoje pusėje buvo labai aštriai skirtingi vertinimai. Žinome priežastis to, reikėjo kiekvienai iš valstybių susikurti savo pasakojimus. Sovietmečiu politinė istorija buvo taip nustekenta, kad juokingiausia man visad būdavo, jog 17 amžiaus vidury mes kariavome tik su Švedija, su Rusija karo nebuvo“, – teigia istorikė.

Istorinės paskaitos Jašiūnų dvare vyks kiekvieną sekmadienį iki rugpjūčio vidurio. Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atrinko įdomiausius Lietuvos mokslininkus, kurių pasakojimus vėliau bus galima rasti ir bibliotekos interneto svetainėje.

Žinios. EVT pirmininkas tęsia vizitą Lietuvoje – kartu su Šimonyte lankosi pasienyje

Kartu su Šalčininkų rajono savivaldybe ir Nacionaline filharmonija rengiamame festivalyje skamba ir abi šalis jungianti muzika. Pirmajame koncerte Jašiūnų dvaro parke –lenkų kompozitoriaus Miečislovo Karlovičiaus kūrinys, sukurtas Lietuvoje.

„Kompozitorius, bestudijuojantis Varšuvoje, atostogavo tuo metu Lietuvoje. Inspiruotas lietuviškos aplinkos ir Vilniaus krašto grožio, paties Vilniaus, gimė šitas kūrinys“, – atskleidžia festivalio meno vadovas Danas Skramtai.

Pirmajame koncerte grojo Lietuvos kamerinis orkestras, bet festivalyje skambės ir džiazas, ir liaudies muzikos interpretacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt