Kultūra

2021.07.05 23:52

Jašiūnų dvarą užpildė muzika ir istorija: istorikai rengia paskaitų ciklus apie ATR

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.05 23:52

Šalčininkų rajone, Jašiūnų dvare, prasidėjo muzikos ir istorinių paskaitų ciklas. Žymiausi Lietuvos istorikai rengia pasakojimus apie Abiejų Tautų Respubliką, kaip prieš 230 metų gimė dviejų valstybių – Lenkijos ir Lietuvos – tautų Konstitucija.

Jašiūnų dvaro salėje – pirmoji paskaita apie Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos išvakares. Istorikė Jūratė Kiaupienė pasakoja, kas nulėmė, kad Lietuva ir Lenkija sukūrė pirmą tokį įstatymą Europoje. Iki šių dienų ataidintys nesutarimai dėl Lietuvos ir Lenkijos santykių – daugiausia 20 amžiaus pradžios politikos pasekmė.

„20 amžiaus pirmoje pusėje buvo labai aštriai skirtingi vertinimai. Žinome priežastis to, reikėjo kiekvienai iš valstybių susikurti savo pasakojimus. Sovietmečiu politinė istorija buvo taip nustekenta, kad juokingiausia man visad būdavo, kad 17 amžiaus vidury mes kariavome tik su Švedija, su Rusija karo nebuvo“, – LRT TELEVIZIJAI sako J. Kiaupienė.

Panorama. URM pripažino Baltarusijos demokratinę atstovybę Lietuvoje (su vertimu į gestų k.)

Istorinės paskaitos Jašiūnų dvare vyks kiekvieną sekmadienį iki rugpjūčio vidurio. Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atrinko įdomiausius Lietuvos mokslininkus, kurių pasakojimus vėliau bus galima rasti ir bibliotekos interneto svetainėje.

Kartu su Šalčininkų rajono savivaldybe ir Nacionaline filharmonija rengiamame festivalyje skamba ir abi šalis jungianti muzika. Pirmajame koncerte Jašiūnų dvaro parke – lenkų kompozitoriaus Miečislovo Karlovičiaus kūrinys, sukurtas Lietuvoje.

„Kompozitorius, bestudijuojantis Varšuvoje, atostogavo tuo metu Lietuvoje. Inspiruotas lietuviškos aplinkos ir Vilniaus krašto grožio, paties Vilniaus, parašė šį kūrinį“, – sako festivalio meno vadovas Danas Skamtai.

Pirmajame koncerte grojo Lietuvos kamerinis orkestras, bet festivalyje skambės ir džiazas, ir liaudies muzikos interpretacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt