Kultūra

2021.07.05 13:58

Į amžinojo poilsio vietą išlydėtas Nacionalinės premijos laureatas, Kauno valstybinio choro siela Petras Bingelis

LRT.lt2021.07.05 13:58

Sekmadienį ir pirmadienį visi, norintys pagerbti Petro Bingelio atminimą ir pareikšti užuojautą jo artimiesiems, buvo laukiami Kauno valstybinėje filharmonijoje. Po šv. Mišių Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedrą bazilikoje laidotuvių procesija pajudėjo į P. Bingelio gimtojo Mardasavo (Varėnos r.) kaimo kapines. Bičiuliai pernai mirusį muziką vadina mokytoju, kuris išsiskyrė energija, kūrybiškumu ir rūpesčiu žmonėmis.

COVID-19 sirgęs muzikas mirė pernai gruodžio 6-ąją, būdamas 77 metų, dėl tuomet buvusio griežto karantino laidotuves nuspręsta rengti vėliau. Maestro, tik baigęs studijas konservatorijoje, pradėjo kurti Kauno valstybinį chorą ir jam vadovavo 51 metus, iki mirties.

Atsisveikinant su vadovu Kauno valstybinis choras Kauno valstybinėje filharmonijoje atliko ir liaudies dainas – P. Bingelis visada pabrėždavo lietuviškumą, choras yra įrašęs Lietuvos kompozitorių kūrinių albumų, repertuare – beveik 200 oratorijų, kantatų, mišių, operų, koncertai surengti Lietuvoje ir užsienyje.

Dabar chorui vadovaujantis dirigentas Robertas Šervenikas sako, kad šie penki dešimtmečiai chorui buvę itin darbingi. „Buvo sakoma „Bingelio choras“ ir niekam nereikėjo aiškinti, koks tas choras yra“, – teigia R. Šervenikas.

P. Bingelis – Dainų švenčių dirigentas, jis koncertavo su Lietuvos ir užsienio atlikėjais, dirigavo ne vienam orkestrui, o mokytoju jį vadina ne tik studentai, bet ir bičiuliai, išskiriantys jo darbštumą ir kūrybiškumą.

„Jei ne jo tas kūrybiškumas, mes neturėtume Kaune muzikos akademijos, mes neturėtume Kauno simfoninio orkestro“, – tikina Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta.

Kūrybinis P. Bingelio kelias buvo paženklintas įvairiomis veiklomis: stažuotė Felikso Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje mokykloje, darbas Vilniaus pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“, vyrų chore „Varpas“ ir Kauno valstybiniame muzikiniame teatre.

Maestro dėka Pažaislio muzikos festivalis per dvidešimt penkerius metus tapo vienu iš prestižinių Lietuvos muzikos renginių, o jo globojamas kompozitorių Edvardo Griego ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalis išaugo į solidų renginį.

Pedagoginė veikla – viena iš esminių P. Bingelio veiklos krypčių. Darbą pradėjęs Lietuvos valstybinėje konservatorijoje jis tapo vienu iš Kauno fakulteto įsteigimo iniciatorių. Jo ir kolegų dėka Kaune atsirado aukštoji muzikos mokykla, vėliau išaugusi į Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademiją.

P. Bingelis buvo Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesorius, ilgą laiką vadovavo katedrai, darbavosi universiteto senate, išugdė būrį talentingų chorvedžių ir dirigentų.

P. Bingelis buvo Kauno M. K. Čiurlionio draugijos pirmininkas, ilgametis E. Griego draugijos pirmininkas, Lietuvos muzikų sąjungos narys, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys.

P. Bingelis per daugiau nei penkis dešimtmečius trukusį kūrybinį kelią dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam, Lietuvos valstybiniam simfoniniam, Lietuvos kameriniam, Kauno miesto simfoniniam ir daugeliui kitų orkestrų. Jam vadovaujant buvo įrašyti Juozo Naujalio, Česlovo Sasnausko, Stasio Šimkaus, Aleksandro Kačanausko, Balio Dvariono, Juliaus Juzeliūno, Algimanto Bražinsko, M. K. Čiurlionio, Juozo Gruodžio ir kitų Lietuvos kompozitorių kūrinių albumai.

Su Kauno valstybiniu choru P. Bingelis parengė daugiau nei 260 užsienio bei lietuvių kompozitorių stambios formos kūrinių, dovanojo publikai ne vieną pasaulinę kūrinio premjerą, o atliktų chorinių dainų repertuaras siekia bene du tūkstančius opusų.

Su choru Maestro koncertavo garsiausiose Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Suomijos, Norvegijos, Kanarų salų, pietų Amerikos, Afrikos, Kinijos koncertų salėse. Jo parengtam chorui dirigavo garsiausi Lietuvos ir užsienio dirigentai, koncertuose dalyvavo ryškiausi solistai.

Jo nuopelnai įvertinti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi, Šv. Lozoriaus ordino Didžiojo komandoro kryžiaus ordinu, įsimintiniausio 2004 m. Kauno menininko titulu, I laipsnio Santakos garbės ženklu, Kauno miesto garbės piliečio vardu, „Auksinės krivūlės“ riterio apdovanojimu, LR kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt