Kultūra

2021.07.04 23:37

Kaune atsisveikinama su dirigentu Bingeliu: aplinkinius žavėjo ir darbštumu, ir lietuvybės puoselėjimu

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.04 23:37

Kaune artimieji, kolegos ir talento gerbėjai atsisveikina su Kauno valstybinio choro įkūrėju ir vyriausiuoju dirigentu, profesoriumi Petru Bingeliu. Bičiuliai pernai mirusį muziką vadina mokytoju, kuris išsiskyrė energija, kūrybiškumu ir rūpesčiu žmonėmis.

COVID-19 sirgęs muzikas mirė pernai gruodžio 6-ąją, būdamas 77 metų, dėl tuomet buvusio griežto karantino laidotuves nuspręsta rengti vėliau. Atsisveikinimas su P. Bingeliu – Kauno valstybinėje filharmonijoje. Maestro čia, tik baigęs studijas konservatorijoje, pradėjo kurti Kauno valstybinį chorą ir jam vadovavo 51 metus, iki mirties.

„Labai skauda ir tas skausmas niekur nedingsta, o maestro aš atsimenu... Žinote, kada tamsoje matosi šviesa ir tu visą laiką eini artyn, ir ta šviesa didėja, jis ta savo šviesa, savo gera emocija, reikalavimu dideliu buvo maksimalistas visiškas“, – LRT TELEVIZIJAI apie maestro pasakojo Kauno valstybinio choro atlikėja Inga Pajarkienė.

Panorama. Danija atsisako studijų programų anglų kalba (su vertimu į gestų k.)

Atsisveikinant su vadovu Kauno valstybinis choras atlieka ir liaudies dainas – P. Bingelis visada pabrėždavo lietuviškumą, choras yra įrašęs Lietuvos kompozitorių kūrinių albumų, repertuare – beveik 200 oratorijų, kantatų, mišių, operų, koncertai surengti Lietuvoje ir užsienyje. Dabar chorui vadovaujantis dirigentas Robertas Šervenikas sako, kad šie penki dešimtmečiai chorui buvę itin darbingi.

„Jei pažiūrėsime į choro sukauptą repertuarą, į sudainuotas stambias muzikines formas, čia tikrai Kauno valstybinio choro vardas visada asocijuojasi su maestro Bingelio vardu, nes buvo sakoma „Bingelio choras“ ir niekam nereikėjo aiškinti, koks tas choras yra“, – teigia R. Šervenikas.

Kolegos apie išėjusį Petrą Bingelį: netekome vieno žymiausių chorvedžių Lietuvoje

P. Bingelis – Dainų švenčių dirigentas, jis koncertavo su Lietuvos ir užsienio atlikėjais, dirigavo ne vienam orkestrui, o mokytoju jį vadina ne tik studentai, bet ir bičiuliai, išskiriantys jo darbštumą ir kūrybiškumą.

„Ko mums dabar labai trūksta – ir jaunų muzikantų terpėj, ir vadybininkų terpėje, – nes jei ne jo tas kūrybiškumas, mes neturėtume Kaune muzikos akademijos, mes neturėtume Kauno simfoninio orkestro, Dainų švenčių buvo ambasadorius prie UNESCO“, – tikina Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta.

Pirmadienį po mišių Kauno arkikatedroje bazilikoje, P. Bingelis amžinojo poilsio bus palydėtas į gimtojo Mardasavo kaimo kapines.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt