Kultūra

2021.07.06 12:24

Per Valstybės dienos koncertą Lietuvos širdyje „Tautiška giesmė“ atskries ant „Lituanicos“ sparnų

LRT.lt2021.07.06 12:24

Liepos 6-ąją 20 valandą simbolinėje Lietuvos širdyje – Katedros aikštėje – vyks koncertas „Tautiškos giesmės pakylėti“. Per jį bus rodomos miuziklo „Lituanica“ ištraukos, skambės gražiausios legendinio miuziklo arijos, atskleidžiančios Lietuvos didvyrių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žygdarbį. O lygiai 21 valandą tradiciškai per visą pasaulį nuvilnys „Tautiška giesmė“ – vienijanti, siejanti, pakylėjanti. Koncertą tiesiogiai transliuos LRT TELEVIZIJA.

Renginio režisierius Mantas Verbiejus teigia, kad pakylėjimas, pabudimas, skrydis ir bus svarbiausi Valstybės dienos koncerto motyvai.

„Siunčiame žinią visiems, kurie ateis pasižiūrėti koncerto, kad „Tautiška giesmė“ gali pakelti mūsų sielas virš kasdienių rūpesčių, problemų, rutinos. Valstybės dieną norisi pakviesti visus susiburti ir patirti tą pakylėjimą“, – sako M. Verbiejus.

Primins testamento žodžius

Koncertas prasidės kompozitoriaus Gedimino Rimkaus-Rimkevičiaus simfoninės siuitos „Dainava“ kūriniu „Beauštanti aušrelė“ ir choreografiniu šokiu.

Bus rodomi miuziklo „Lituanica“ (kompozitoriai Gintautas Venislovas ir Martynas Bialobžeskis) fragmentai, pasakojantys skrydžio per Atlantą istoriją, kartu iliustruojantys drąsos ir ryžto prigimtį.

Scenoje pasirodys Vaidotas Baumila, Monika Pundziūtė-Monique, Jokūbas Bareikis, Tomas Žaibus, Larisa Kalpokaitė, Vaidotas Martinaitis, Lina Rastokaitė-Siaurusaitienė, Darius Auželis, Egidijus Bavikinas, Miglė Pivoriūnaitė, Donatas Bakėjus, šokėjai.

Bus priminti S. Dariaus ir S. Girėno – tautos vizionierių – testamento žodžiai, kuriuos jie ištarė 1933 metais prieš pakildami į kelionę:

„Jaunoji Lietuva! Tavo dvasios įkvėpti, mes stengiamės tą pasirinktą uždavinį įvykdyti. Mūsų pasirinkimas tegu sustiprina Tavo dvasią, pasitikėjimą savo jėgomis ir gabumais. Bet jei Neptūnas ar galingas audrų Perkūnas mums bus rūstus, pastos mums kelią į Jaunąją Lietuvą ir pašauktų „Lituanicą“ pas save, tada Tu, Jaunoji Lietuva, turėsi iš naujo ryžtis, aukotis ir pasirengti naujam žygiui.“

Tuos pačius žodžius 2008 metais pakartojo ir kiti lietuvių tautos vizionieriai – „Ambersail“ įgula, prieš išplaukdama į žygį aplink pasaulį.

Nevienodi, bet vieningi

Šiemet Valstybės dieną „Tautiška giesmė“ bus giedama jau 13 kartą, šįsyk – su miuziklo „Lituanica“ atlikėjais ir Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, kuris bus įsikūręs Valdovų rūmų kieme. „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ iniciatorius, „Ambersail“ dalyvis Raimundas Daubaras LRT.lt sako, kad sumanymas Liepos 6-ąją 9 valandą vakaro Lietuvos laiku visame pasaulyje giedoti himną kilo iš pačios tautos.

„Sėkmės priežastimi reikėtų vadinti galimybę tą dieną ir valandą susirinkti pasaulio lietuvių bendruomenių nariams. Į renginius per kitas valstybines šventes paprastai ateina kviečiami, o liepos 6-ąją susiburia nieko neprašomi – poromis, grupelėmis, šeimomis, su vežimėliais. Svarbiausia, kad atsirado bendruomeniškumo jausmas, žmonės ateina pabendrauti, pasibūti. O „Tautiška giesmė“ yra dvi minutes trunkanti tos vienybės kulminacija“, – sako R. Daubaras.

Jis su didžiausiu malonumu prisimena akimirkas, kai 2009 metais Adelaidės uoste juos pasitiko Australijos lietuviai ir Lietuvos himno žodžiai ramią ir šiltą pavakarę savaime išsklido iš susirinkusiųjų širdžių.

„Nevienodi, bet vieningi“ – tokia idėja šiemet siekiama įprasminti įvykį. Anot R. Daubaro, patirčių ir nuomonių įvairovė stiprina valstybę, skatina kalbėtis ir girdėti vieniems kitus.

„Kokie skirtingi bebūtume ir kur begyventume, mus vienija artumas, kurį pajuntame vienu metu giedodami „Tautišką giesmę“, – sako R. Daubaras. – Gali skirtis mūsų patirtys ir galimybės, galime turėti įvairių nuomonių ir pažiūrų. Tačiau tos dvi minutės, kurias trunka „Tautiška giesmė“, ir visame pasaulyje šimtai tūkstančių lietuvių, giedantys vieną himną, dovanoja nepakartojamą bendrumo jausmą. Juk svarbiausia, kad mus visus jungia stiprios šaknys ir meilė Lietuvai.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt