Kultūra

2016.07.30 17:20

Primirštai politinių kalinių ir tremtinių daiktų ekspozicijai ieškoma vietos

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.07.30 17:20

Jurbarko krašto politinių kalinių ir tremtinių surinktai ekspozicijai nerandama nuolatinės vietos. Dabar ją laikinai priglaudė biblioteka, tačiau, tremtinių teigimu, ji turėtų būti rodoma krašto muziejuje. Pasak rajono mero, čia vietos ir taip nedaug, todėl ekspozicijai bus ieškoma kitų patalpų.

Jurbarko krašto tremtinių ir politinių kalinių surinktoje ekspozicijoje – jų pačių Sibire turėti daiktai, Jurbarko apylinkių miškuose rastuose bidonuose saugotų partizanų dokumentų, priesaikų kopijos, vėliavos, aprangos detalės, sprogmenys.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo vadovė sako, jų surinkta ekspozicija rajono valdžiai niekada per daug nerūpėjo. Iš pradžių ji rodyta krašto muziejuje, vėliau iškelta į Smalininkus, 2012-aisiais vėl grįžo į tą patį muziejų.

Tačiau maždaug po metų rajono valdžia dalį patalpų atidavė verslo centrui, tad tremtinių eksponatai nukeliavo į rūsį, pradėjo pelyti, todėl vietos rasta bibliotekoje.

Kraustymosi kai kurie eksponatai neatlaikė – subyrėjo rankose.

„Čia yra viskas laikina, manau, eksponatai turi likti miesto centre, Krašto muziejuje“, – teigė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių Jurbarko filialo pirmininkė Irina Pažereckienė.

Pasak Jurbarko rajono mero, Krašto muziejuje vietos ir taip nedaug, o tremtinių ekspoziciją įrengus antrame aukšte, ją apžiūrėti esą būtų sunku neįgaliesiems ar senyvo amžiaus žmonėms. Be to, savivaldybė norėtų, kad ekspozicija būtų išsamesnė ir patrauklesnė lankytojams, todėl ir vietos jai reikėtų daugiau.

„Diskusija bus ilga, nes parinkti vietą, nuspręsti, kaip eksponuoti, nes dabar kai kurie eksponatai supeliję, nes jie buvo rasti žemėje, pažeisti drėgmės, pelėsio, juos reikės restauruoti ir pirmiausia sugalvoti, kur ir kaip pateikti, kad būtų patrauklu ir informatyvu“, – teigė Jurbarko r. meras Skirmantas Mockevičius.

Pasak mero, darbo grupė, rinksianti vietą tremtinių ekspozicijai, kol kas nesudaryta. Planuojama, kad tremtinių eksponatus artimiausiu metu laikinai saugoti savo fonduose paims Jurbarko krašto muziejus.