Kultūra

2021.06.23 17:39

Septintąjį Šv. Jurgio meno sezoną organizuojantis Seilius: atidavėme duoklę moterims ir pandemijai

LRT.lt2021.06.23 17:39

„Mūsų idėjos šiais metais susikovė su realybe, atrodo, festivalis pateisina savo vardą – antrasis Lietuvos globėjas Šv. Jurgis juk kadaise irgi kovėsi su slibinu, gelbėdamas jaunų merginų gyvybę“, – sako operos dainininkas, kultūrinio projekto „Šv. Jurgio meno sezonas“ sumanytojas, įkūrėjas ir organizatorius Edmundas Seilius.

Daug kartų keista, karantino sąlygomis organizuota septintojo festivalio programa ir šiais metais išlaikė svarbiausias vertybes – profesionalumą, naują požiūrį ir netikėtas erdves, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

„Šv. Jurgio meno sezonas“ į Marijampolę jau septintus metus sukviečia ne tik Sūduvos krašto, bet ir visos Lietuvos klausytojus. Nuolatiniai festivalio gerbėjai tikri, kad būtent čia išgirs išskirtinių, retai koncertų salėse skambančių muzikos kūrinių. Per festivalio koncertus Marijampolėje skamba ir klasikinės, ir moderniosios akademinės, ir lengvosios muzikos kūriniai, ir džiazas.

Per šešerius festivalio metus Marijampolėje įvyko trys pasaulinės muzikos premjeros – kompozitorė Zita Bružaitė pristatė rekolekcijas „Fides Nostra“, kurias įkvėpė palaimintojo Jurgio Matulaičio dvasiniai dienoraščiai, kompozitorius Jonas Tamulionis klausytojus pakvietė į lietuviškąjį „Requiem“. Praėjusiais metais Sūduvos krašto muzikos gerbėjai galėjo išgirsti italų kompozitorių Antonio D`Anto, kuris specialiai festivaliui ir Lietuvai sukūrė šventajam Kazimierui skirtas „Didžiąsias mišias“.

Šio „Šv. Jurgio meno sezono“ atradimu neabejotinai taps birželio 26-ają, atidarymo vakarą, Marijampolės Šv. Apaštalo Mykolo bazilikoje skambėsianti Fanny Hensel-Mendelssohn „Pandemijos oratorija pagal Biblijos paveikslus“. „Fanny Hensel-Mendelssohn yra žymaus vokiečių kompozitoriaus Felixo Mendelssohno sesuo, – apie savo atradimą pasakoja festivalio organizatorius E. Seilius. – Nors gyveno tuo metu, kai moterims buvo skirta virtuvė, vaikai ir bažnyčia, ji buvo profesionalų vertinama kūrėja. Kompozitorė mirė gana jauna, tačiau paliko įspūdingą sąrašą muzikos kūrinių. Labiausiai mane sudomino jos vienintelė sukurta oratorija, kurią menininkė skyrė nuo choleros epidemijos mirusiems savo draugams ir pažįstamiems. Menininkės reakcija į anų dienų įvykius šiandien yra ir mums labai aktuali, o kūrinių tokia tema nėra labai daug.“

Marijampolės bazilikoje skambės originali kūrinio versija, įrėminta trumpais G. F. Hendelio bei F. Mendelssohno kūriniais. Ją atliks Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam diriguos maestro Modestas Pitrėnas, choras „Vilnius“, solistai Kristina Zmailaitė (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Tomas Pavilionis (tenoras), Egidijus Dauskurdis (bosas).

Birželio 28 dieną Marijampolės sinagogos kieme skambės litvakų kompozitorių muzika. Ją atrasti Lietuvos atlikėjus Glebą Pyšniaką (violončelė), Dalią Dėdinskaitę (smuikas) bei Tadą Motiečių (akordeonas) įkvėpė unikali litvakų dailininko Matvejaus Vaisbergo paveikslų serija.

Koncerte „La belle epoque“ / „Nuostabusis amžius“ birželio 30 dieną skambės muzikos šedevrai iš nuostabiausio laikotarpio, kai menai buvo pasiekę klestėjimo apogėjų. Marijampolės kultūros centre pasirodys ansamblis „Musica Humana“ ir solistai – K. Zmailaitė ir E. Seilius bei Ramunė Grakauskaitė (smuikas) ir Robertas Beinaris (obojus).

Liepos 2 dieną Marijampolės senamiesčio Kačių kiemelį užkariaus džiazas. Čia pasirodys džiazo kompozitorius, pianistas ir improvizatorius Dainius Pulauskas su grupe, o liepos 6 dieną Basanavičiaus aikštę savo balsais sudrebins prieš metus įsikūręs Lietuvos tenorų sambūris „Tenoriada“. Mindaugo karūnavimo dieną čia skambės dainos, kurias atliks Vaidas Vyšniauskas, E. Seilius, Kęstutis Alčauskis, Audrius Rubežius, Antanas Zakarauskas ir jaunieji šalies tenorai. Jų balsus palydės Vilniaus lengvosios muzikos orkestras, diriguojamas Ugniaus Vaiginio.

„Mums, festivalio organizatoriams, šie metai buvo ypatingi, dirbome karo lauko sąlygomis, – iki paskutinės minutės buvo neaišku, ar baigsis karantinas, ar galėsime savo klausytojus pakviesti į uždaras erdves, – sako E. Seilius ir pasakoja, kad festivalio programa ir repertuaras keitėsi kiekvieną mėnesį kartu su sąlygomis, kurių turėjo laikytis organizatoriai. Būta akimirkų, kai festivalį išvis norėta perkelti į kitus metus.

Vis dėlto festivalio organizatoriai surizikavo – du koncertai įvyks uždarose salėse, o tradicinis sezono uždarymo koncertas liepos 10 dieną muzikos gerbėjus sukvies į Marijampolės marijonų vienuolyno sodą, kuriame operetės pikniką surengs Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras, vadovaujamas dirigento Vytauto Lukočiaus, ir solistai – K. Zmailaitė, Eglė Stundžiaitė, Eimantas Bešėnas, Sandra Lebrikaitė ir pats E. Seilius.

Visi festivalio koncertai – nemokami. „Pagalvojome, jei taip nelengva mums buvo išgyventi šį karantino laiką, nelengva buvo ir kitiems. Gal bent muzika išsklaidys nerimą ir liūdesį, kurį išgyvenome žiemą ir pavasarį“, – sako „Šv. Jurgio meno sezono“ organizatorius, operos solistas E. Seilius.

„Šv. Jurgio meno sezonas“ Marijampolėje – birželio 26–liepos 10 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.