Kultūra

2021.06.23 15:55

Operos performansą „Saulė ir jūra“ Romoje aplankė garsi britų aktorė Tilda Swinton: norėtų kūrinį išvysti ir Edinburge

LRT.lt2021.06.23 15:55

„Auksiniu liūtu“ Venecijos bienalėje 2019 m. įvertintas Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinys „Saulė ir jūra“ birželio 22–liepos 4 dienomis skamba legendiniame operos teatre „Teatro Argentina“ Romoje. Pirmąją dieną operą-performansą čia stebėjo ir garsi britų aktorė, modelis, menininkė Tilda Swinton.

Į Italijos sostinę ji atvyko atlikti savo pačios su mados istoriku, buvusiu mados muziejaus „Palais Galliera“ direktoriumi Olivieru Saillardu kuriamo performanso ​„Įkūnijant Pasolini“ (angl. Embodying Pasolini), ​dedikuoto italų rašytojui, poetui, režisieriui Pierui Paolui Pasoliniui.

T. Swinton pasirodymą stebėjo vienoje iš „Teatro Argentina“ ložių, o po to susitiko su operos-performanso autorėmis, dainininkais ir kūrybine grupe. Girdama dainininkų balsus, aktorė noriai bendravo ir fotografavosi, o „Saulės ir jūros“ autores pakvietė ir į savo performansą, kuris birželio 25-ąją Romoje vyks šiuolaikinio meno ekspozicijų erdvėje „Mattatoio di Testaccio“.

Škotų aktorė prasitarė, kad norėtų operą-performansą išvysti ir Edinburge, Škotijoje, kur nuo 1947-ųjų vyksta vienas didžiausių ir svarbiausių tarptautinių menų festivalių „Edinburgh Fringe Festival“.

Specialiai dėl operos pasirodymo viename seniausių Romoje, 1731 m. pastatytame operos teatre buvo išardytos parterio kėdės, o vietoje jų supiltas kelių tonų dirbtinis pliažas. Žiūrovai į dainuojančius poilsiautojus žiūrės iš ložių.

Tiesa, šio teatro sienos jau girdėjo menininkių kūrybą. 2018-aisiais čia skambėjo pirmoji menininkių opera „Geros dienos!“.

LRT.lt primena, kad 2019 metais šis Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinys Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje laimėjo pagrindinį prizą – „Auksinį liūtą“. Tąkart operą stebėjo režisierius Francis Fordas Coppola, dainininkė Laurie Anderson. Melancholiška opera, kurios veiksmas vyksta smėlėtame paplūdimyje, pasakoja apie ateities laikus, kai klimato kaitos poveikis jau bus pasiekęs katastrofišką lygį, tačiau tai, atrodo, visiškai nejaudina nerūpestingų poilsiautojų.

Po pasirodymo Italijos sostinėje, nacionaliniame teatre „Teatro di Roma“, liepos 17–18 d. opera skambės Vokietijoje, ekologiškai veikiančiame šiuolaikinio meno centre „E-Werk Luckenwalde“, rugsėjo 1–2 d. – Atėnų ir „Epidaurus“ festivalyje Graikijoje, lapkričio 2–15 d. – Malmės šiuolaikinio meno parodų rūmuose Švedijoje. Spalį planuojamas operos-performanso turas JAV.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.