Kultūra

2021.06.22 14:22

Pasiilgusius klasikinės muzikos kviečia Rygos Jūrmalos festivalis: koncertai prasideda jau liepą

LRT.lt2021.06.22 14:22

Itin sėkmingai 2019 m. startavęs Rygos Jūrmalos muzikos festivalis sugrįžta po pernai pandemijos sukeltos pauzės ir gyvos muzikos išsiilgusius mylėtojus kviečia apsilankyti Latvijos pajūryje jau nuo liepos, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Praėjusią savaitę Latvijos vyriausybei sušvelninus kelionių ir renginių taisykles, festivalio koncertai bus atviri ir be jokių ribojimų visiems, turintiems ES skaitmeninį COVID-19 pažymėjimą, dar vadinamą žaliuoju pasu – pilnai paskiepytiems, persirgusiems arba turintiems neigiamą testą.

„Mūsų didžiausias prioritetas yra visų mūsų sveikata ir saugumas – tiek auditorijos, tiek muzikantų, tiek dirbančios komandos. Būtent todėl pasirinkome festivalio koncertus atverti visiems, turintiems imunitetą nuo COVID-19, tačiau tikimės, kad šalyje ir toliau gerėjant epidemiologinei situacijai, galėsime dar šio sezono koncertus atverti visiems norintiems“, – sako Rygos Jūrmalos festivalio direktorė Zane Čulkstena.

Latvijos vyriausybė žada, jei aplinkybės ir toliau judės teigiama linkme, ir toliau laisvinti galiojančius renginių ribojimus. Pagal šiuo metu galiojančia tvarką, jei renginio organizatoriai užtikrina, kad į renginį patenka tik imunitetą turintys žmonės, renginio metu nereikia taikyti socialinės distancijos taisyklių, nereikia dėvėti veido kaukių.

Festivalio koncertai pirmus tris savaitgalius liepą ir rugpjūtį vyks pusiau po atviru dangumi įrengtoje „Dzintari“ koncertų salėje Jūrmaloje, o ketvirtasis savaitgalis rugsėjo pradžioje – ypatinga akustine kokybe garsėjančioje Latvijos nacionalinėje operoje Rygoje. Be įspūdingų muzikinių pasirodymų, melomanų lauks ir ramus, pušimis alsuojantis ir, atrodytų, galo neturintis laukinis Latvijos pajūris.

Įspūdinga artėjančio festivalio programa

Festivalis vyks keturis vasaros savaitgalius (liepos 16–rugsėjo 5 d.) ir publikai pristatys keturis pasaulinio lygio orkestrus: Bavarijos radijo simfoninį, diriguojamą britų žvaigždės Džono Elioto Gardinerio, Nyderlandų karališkąjį orkestrą („Concertgebouworkest“), diriguojamą brito Danielio Hardingo, Bairoito festivalio orkestrą, kuriam diriguos latvis Andris Nelsons bei Sankt Peterburgo filharmonijos orkestrą su legendiniu dirigentu Jurijumi Temirkanovu priešakyje.

Ne mažiau svarbūs ir festivalyje pasirodysiantys solistai. Koncertuos daugybė garsiausiose pasaulio scenose žinomų pianistų: žavioji kinė Yuja Wang, vengras Andrasas Šifas, amerikietis Džordžas Li, Arkadijus Volodos, Jefimas Bronfmanas, Aleksandras Kantorovas, jaunasis latvis Daumants Liepins, norvegas Leifas Ove Andsnesas, japonas Mao Fujita, gana retai koncertuojanti portugalė Pires Marija Žuaun.

Smuikais grieš Danielis Lozakovich, Renaudas Capuconas, šešiolikmetis izraelietis Yoav Levanon, violončele – Trulsas Mørkas, Miša Maiskis. Vokalo mylėtojams festivalis pasiūlys klausytis baritono Matthias Goerne, boso-baritono Bryno Terfelio, tenoro Klauso Floriano Vogto, boso Giunterio Groissbocko, sopranių Rene Fleming, Christine Goerke, britų vokalinio seksteto „King`s Singers“.

Sėkmingas festivalio startas

2019 m. startavęs Rygos Jūrmalos muzikos festivalis dviejuose Latvijos miestuose surengė 20 simfoninės ir kamerinės muzikos koncertų. Per keturis vasaros savaitgalius Rygos ir Jūrmalos muzikos salėse grojo daugiau nei 450 muzikų, iš kurių – keturi bene geriausi pasaulyje simfoniniai orkestrai, vedami legendinių dirigentų – Zubino Mehta, Michailo Pletnevo, Gianandrea Noseda ir Susanna Mälkki.

Festivalį didžiule sėkme pripažino ir muzikos kritikai, ir gausiai koncertus lankiusi publika iš įvairiausių pasaulio kampelių. Į daugelį pasirodymų bilietų neliko dar gerokai iki renginio, o tarptautinė spauda (tarp jų – ir „The Daily Telegraph“, „Condé Nast Traveller“) festivalį pavadino didžiausia ir kokybiškiausia naujiena vasaros muzikos renginių žemėlapyje. Melomanus sužavėjo ir puikiai parinktos festivalio vietos – istorija dvelkianti Latvijos sostinė Ryga ir pušynais nusėtas Jūrmalos pajūris.

Festivalio komanda, vadovaujama meno vadovo Martino Engstroemo ir jo dešiniosios rankos Miguelio Estebano, įdėjo be galo daug pastangų, kad Latvijoje vasarą susirinktų aukščiausios kokybės muzikai iš viso pasaulio. Renginio organizatorius vienija ne tik didžiulė meilė muzikai, bet ir tikėjimas, kad Ryga ir Jūrmala gali tapti Šiaurės Europos vasaros perlu, kuris pritraukia melomanų, ieškančių dar neatrastų muzikos ir vasariškos Baltijos potyrių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.