Kultūra

2021.06.21 23:16

Sustabdyti Kauno pilies žiedo rekonstrukcijos darbai – teigiama, kad neatlikti archeologiniai tyrimai

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.21 23:16

Kauno savivaldybei rekonstruojant didžiausią miesto transporto mazgą – Kauno pilies žiedą – paveldosaugininkai stabdo dalį darbų. Gresia ir baudos. Esą darbus atliekančios savivaldybės įmonės ir rangovai neatliko archeologinių tyrimų, kurie Senamiestyje būtini. Kauno savivaldybės valdininkai sako, kad įstatymai nebuvo pažeisti.

Kauno paveldosaugininkė Asta Naureckaitė rodo atkasto mūro dalį.

Prasidėjus Kauno pilies žiedo ir aplinkinių gatvių rekonstrukcijos darbams, čia jį pamatė archeologas Vytautas Vingis. Paveldosaugininkų žiniomis, tąkart jis buvo vienintelis specialistas, kurį pasamdė rekonstrukcijoje dalyvaujanti įmonė. „Kauno energija“ čia atnaujina šilumos tinklus.

„Atvykus į vietą pamačiau, kad vyksta gana daug darbų ir tiesiog neturėjau informacijos apie vykdomus archeologinius tyrimus toje vietoje ir daviau užklausą Kultūros paveldo departamentui, kad išsiaiškintų, ar tie darbai vykdomi yra teisėti“, – pasakoja archelogas.

Panorama. Ekspertams nerimą kelia lėtėjantis vakcinacijos tempas

Išsiaiškinę, kad darbai pradėti be archeologinių tyrimų, paveldosaugininkai juos skubiai sustabdė – dabar leidžiami tik paviršiniai, pavyzdžiui, nuimti asfaltą. Surašyti administracinio nusižengimo protokolai, rangovams gresia baudos iki pusantro tūkstančio eurų.

„Kad ir labai skubėtum, kad ir labai trukdytų miestui, bet buvo galima pasirūpinti iš anksto, nelaukti vakaro ir ryte pradėti tuos darbus. Bet yra pagrindinis reikalavimas – Senamiestyje, kur yra kultūrinis sluoksnis, kad jis nebūtų pažeistas arba ištirti jį pilnai“, – aiškina A. Naureckaitė.

Paveldosaugininkė sako, jog Kauno savivaldybė, jos įmonės ir rangovai žinojo apie privalomus archeologinius tyrimus, bet esą kai kurios įmonės specialistus suskubo samdyti tik sustabdžius darbus. Kauno savivaldybės atstovai tikina, kad įstatymai nepažeisti.

„Pats darbų tempas yra pakankamai nemažas, bet nesakyčiau, kad ten kažkas kažką daro be leidimų. Būtent kol vyko paruošiamieji darbai arba esamų tinklų perklojimas, tai tuomet ir nebuvo to archeologo, kada prisijungė naujų darbų tiesimas, įsijungė archeologai ir vykdo tyrimus pilna apimtimi“, – tikina Kauno savivaldybės skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis.

Kai kurie darbai sustabdyti iki bus atlikti archeologiniai tyrimai, savivaldybė tikina, esą tai nesutrukdys Kauno pilies žiedą rekonstruoti iki rugsėjo pirmosios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.