Kultūra

2021.06.21 15:57

Žemaitija Mačernio 100-ąsias gimimo metines įamžina spektakliu: trys gyvenimo tarpsniai, neįvykusios vestuvės

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.21 15:57

Žemaitija kraštiečio poeto Vytauto Mačernio 100-ąsias gimimo metines įamžina spektakliu „Karūna poetui“. Pagal Mačernio poeziją, laiškus, amžininkų prisiminimus statomas spektaklis atskleis tris skirtingus poeto gyvenimo tarpsnius.

Telšių Žemaitės dramos teatre paskutinės, poetui Vytautui Mačerniui skirto spektaklio „Karūna poetui“, repeticijos. Pasak režisierės, poeto portretas kuriamas remiantis jo kūryba, laiškais, artimųjų prisiminimais.

Žinios. JT civilinės aviacijos agentūra paskelbs ataskaitą dėl lėktuvo nutupdymo Baltarusijoje

„Mes norim Mačernį parodyti iš visų pusių, kodėl jis nesusituokė, kaip gyveno jis Saulės gimnazijoje, kaip mylėjo, kokie žmonės jį supo, kokie buvo artimi, kam jis rašė, dėl ko pergyveno“, – sakė režisierė Laimutė Pocevičienė.

Siužetas keliauja per tris skirtingus poeto gyvenimo tarpsnius – vaikystę, paauglystę ir jau subrendusio žmogaus. Aktorius Mantas Barvičius sako norėjęs suaugusį Mačernį atskleisti ne kaip genijų, o kaip paprastą žmogų.

„Kad ir koks esi gabus, bet man pačiam kaip aktoriui įdomu ieškoti paprastų žmogiškumo akimirkų. Kad žmogui žiūrovui būtų atpažįstamas tas žmogus, kad jis galėtų su juo susitapatinti“, – teigia jis.

Spektaklyje ryški ir Mačernio studijų laikų meilės Bronės Vildžiūnaitės linija. Po neįvykusių vestuvių, Mačernis, grįžęs į gimtąją Šarnelę merginai beveik kasdien rašė laiškus. Vildžiūnaitę spektaklyje įkūnijanti aktorė Virginija Kochanskytė sako, kad šis vaidmuo – puiki galimybė geriau pažinti Mačernį ir jo kūrybą.

Anot jos, „Vytautas buvo nepaprastai brandus“: „Kai skaitai jo eilėraščius ir kai kuriuos jo tekstus, galvoji, palauk, tai kiek jam metų: 20, 23 ar 83? Tai tik tam tikros gyvenimiškosios patirtys padeda įvardinti tai, ką jis išgyveno, ką patyrė ir kas atsispindi jo kūryboje“.

Spektaklį kartu kuria ir Telšių jaunimas. Mačernis mokėsi šio miesto gimnazijoje, jo klasėje iki šiol vyksta lietuvių kalbos pamokos. „Labai džiaugiuosi turėdama tokią galimybę pagilint savo žinias apie Mačernį. Visą gyvenimą prisiminsiu tokią progą“, – tvirtina aktorė Julija Mažonaitė.

Spektaklio premjera Telšių Žemaitės dramos teatre birželio 21 ir 22 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.