Kultūra

2021.06.21 17:06

Meno istorijos sensacija: dingęs Kandinskio šedevras parduotas už daugiau kaip 1 mln. eurų

LRT.lt2021.06.21 17:06

Geometrinis Vasilijaus Kandinskio paveikslas viešumoje nebuvo matomas daugiau nei 70 metų, o tada staiga atsirado Vokietijoje, praneša „Deutsche Welle“. Jo atradimas vadinamas meno istorijos sensacija.

Dešimtmečius dingusia laikyta rusų menininko Vasilijaus Kandinskio akvarelė „atsirado“ Vokietijoje ir visai neseniai buvo parduota už „rekordinę“ sumą.

Aukciono namų „Ketterer“ atstovų teigimu, „Gebogene Spitzen“ („Kreivi galai“) vadinamas paveikslas šį savaitgalį parduotas aukcione Miunchene.

Kūrinys buvo parduotas už beveik 1,13 milijono eurų – tris kartus didesnę sumą nei jo pradinė kaina, siekusi 300 tūkst. eurų.

1927 m. nutapytas paveikslas buvo demonstruojamas Berlyne, Paryžiuje, Stokholme ir Briuselyje. Remiantis aukciono namų duomenimis, paskutinį kartą viešumoje jis matytas 1932 m. Manoma, kad 1949 m. paveikslą pardavė prekiautojas meno kūriniais ir jis daugiau nei 70 metų dingo iš visuomenės akiračio.

V. Kandinskio „Gebogene Spitzen“, apie kurį buvo žinoma tik iš eskizo, netikėtai atsirado šių metų gegužę. Jis buvo saugomas Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje gyvenusio žmogaus asmeninėje kolekcijoje.

„Tad šis nepaprastai džiuginantis akvarelės „Gebogene Spitzen“ atradimas privačioje kolekcijoje Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje gali būti laikomas meno istorijos sensacija“, – rašoma aukciono namų pranešime.

Vasilijus Kandinskis (1866–1944) – rusų kilmės tapytojas, grafikas ir meno teoretikas. Jis laikomas vakarietiškojo abstrakčiojo meno pradininku. V. Kandinskio abstrakcijų raiškos galimybių tyrinėjimas pelnė jam vieno svarbiausių moderniojo meno inovatorių vardą. Moderniajam menui jis nusipelnė tiek meno teorijos, tiek kūrybos darbais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.