Kultūra

2021.06.18 22:51

Iš nelaimės gimusi idėja – graikas sukūrė instrumentą, leidžiantį muziką groti negalintiems valdyti rankų

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.18 22:51

Graikijos muzikantas ir kompiuterinių mokslų specialistas pristatė akių arfą. Negalintiems valdyti rankų skirtas instrumentas, kūrėjo teigimu, sudaro galimybę visiems pajusti muzikos džiaugsmą. Speciali kompiuterinė programa siūlo ne tik arfos garsus, rinktis galima iš 25 instrumentų.

Vienu akies judesiu vežimėlyje sėdinti Aleksandra aplinką pripildo arfos stygų garsų. Cerebriniu paralyžiumi serganti mergina negali nei kalbėti, nei naudoti rankų, bendrauja specialia programa.

„Jaučiausi keistai, niekada neįsivaizdavau tokio dalyko“, – patirtimi dalijasi muzikantė Alexandra Kerlidou.

Akių arfą sukūręs kompiuterinių mokslų specialistas, muzikantas teigia, kad tai padaryti jį paskatino draugo nelaimė, kai prieš koncertą grupės narys su motociklų pateko į avariją.

„Nežinojome, ar jis galės judinti rankas, ar galės toliau groti lyra. Viskas baigėsi gerai ir dabar jis toliau groja, tačiau ši nelaimė mane sukrėtė. Supratau, kad yra poreikis kurti tokią technologiją“, – nurodo akių arfos kūrėjas Zacharias Vamvakousis.

Žinios. STT: veiksmai prieš Puidoką buvo teisėti, jis galėjo bandyti trinti duomenis

Akių sekimo technologija – ne naujiena. Dažniausiai naudojama kompiuteriniams žaidimams, taip pat saugumo bei medicinos srityse, ji suteikia galimybę akimis atlikti tam tikras komandas.

Grojant arfa, akys sustoja ant tam tikros natos. Visos jos išdėliotos kompiuterio ekrane, didžiuliame apskritime. Vidutiniškai per sekunde galima pagroti 3–4 natas. Be to rinktis galima ne tik arfą – speciali programa siūlo 25 instrumentus.

„Iš pat pradžių sukontroliuoti tokio instrumento beveik neįmanoma. Kol pagalvoji, kad turiu ten pažiūrėti, tu jau ten žiūri. Kad galėtum groti tokiu instrumentu reikia daug praktikuotis, reikia labai susikaupti, reikia labai gerai kontroliuoti žvilgsnį“, – aiškina Z. Vamvakousis.

Akių arfos kūrėjas groti šiuo instrumentu moko vaikus specialių poreikių mokyklose Barselonoje.

Daugiausia mokosi cerebriniu paralyžiumi sergantys vaikai, tačiau akių instrumentai pritaikyti ir galūnių amputaciją, stuburo traumas ar raumenų distrofiją patyrusiems muzikos mylėtojams. Šią kompiuterinę programą atsisiuntė daugiau nei du tūkstančiai žmonių.

„Dauguma žmonių mėgsta realaus laiko efektą. Toks yra grojimas instrumentu – kažką padarai ir iškart girdi. Manau, tai vaikams labiausiai ir patinka. Pirmiausiai jie išbando būgnus, vien tam, kad išleistų kažkokį garsą ir taip bendrautų su aplinka realiuoju laiku“, – teigia akių arfos kūrėjas.

„Kai išgirdome ją grojančią, aš verkiau, mama taip pat. Kai sužinojo draugai, jie irgi reagavo labai jautriai. Negali iš džiaugsmo nenubraukti ašaros“, – pasakoja Alexandros tėtis Anastasios Kerlidis.

Nors Aleksandra teigia be muzikos neįsivaizduojanti gyvenimo, baigusi mokyklą norėtų studijuoti kompiuterių mokslą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.