Kultūra

2021.06.17 18:28

Kairys nesupranta policijos tyrimo dėl prieš 21 metus sukurto performanso: nuomonė negali tapti baudžiamuoju įrankiu

LRT.lt, Jūratė Skėrytė, BNS2021.06.17 18:28

Kultūros ministras Simonas Kairys sako nesuprantantis policijos sprendimo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl valstybės simbolių išniekinimo prieš 21 metus Dainiaus Liškevičiaus nufilmuotame performanse. „Ar tikrai menininko persekiojimas už performansą, sukurtą prieš 20 metų, yra būtent tai, ko dabar turėtume imtis?“ – klausia ministras.

S. Kairys pabrėžė, kad kūrėjo laisvė yra „nekvestionuojama vertybė“.

„Visi turime teisę į savo nuomonę, visi turime teisę pareikšti, jei mums kažkas nepatinka, bet nuomonė negali tapti baudžiamuoju įrankiu, negali tapti šmeižto ar persekiojimo šaltiniu“, – savo feisbuko paskyroje nurodė ministras.

Pats menininkas LRT RADIJUI sakė išgyvenantis didelę nuostabą dėl policijos pozicijos.

„Man tai primena visišką absurdo teatrą, kai policija, gavusi nusiskundimą iš žmogaus iš gatvės, kuris pamatė muziejuje meno kūrinį, jis jam nepatiko, jis jo nesuprato, parašė pareiškimą, o policija iškart bėga tirti, ar tai menas, ar jį padarė menininkas, ar muziejus išvis gali rodyti meno kūrinį“, – nusivylimo neslepia D. Liškevičius.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė antradienį Seime sakė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas, siekiant nustatyti visas aplinkybes.

„Visoms aplinkybėms išsiaiškinti, priimti tinkamą teisingą sprendimą, manau, kad reikia atlikti ikiteisminį tyrimą. Toks sprendimas buvo priimtas. Kai bus surinkti visi įrodymai, prokuroras tai įvertins ir priims sprendimą“, – teigė ji.

Videoperformansas „Kliaksas / Restartas“ sukurtas 2000 metais. Anot D. Liškevičiaus, tai yra meno kūrinys, kuriame 21 amžiaus pradžioje kalbėta apie tai, kad Lietuva ateityje taps pilietiniu, o ne tautiniu pagrindu vieninga valstybe. Kalbėta apie kaitą, apie patriotizmo ribas ir suvokimą.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl valstybės simbolių išniekinimo, už tai gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.