Kultūra

2021.06.17 17:29

Orkestras „Trimitas“ pristatė kompozitoriaus Nino Rota muziką iš kino filmų

LRT.lt2021.06.17 17:29

Neretai įprasta girdėti, jog menininkas – tarsi asketiškai atsidavęs vienuolis, plušantis prie monumentalių kūrinių, rašoma orkestro „Trimitas“ pranešime žiniasklaidai.

Tačiau tokią romantinę mitologiją gan nesunku paneigti, o tikrovė dažniausiai byloja priešingai. Praėjusiais metais, minint genialiojo italų režisieriaus Federico Fellini (1920–1993) šimtmetį daug dėmesio skirta ir jo bendražygio, neatsiejamo nuo F. Fellinio kinematografo, Nino Rota (1911–1979) kūrybai, kuriam šiemet sukanka 110 metų. Sarkazmas, ironija, fantasmagorija – tik keli epitetai nusakantys šių spalvingų ir vienas nuo kito neatsiejamų menininkų braižą, atpažįstamą vos iš kelių kadrų ar intonacijų.

Šį antradienį, birželio 15 d. vaizdinga Nino Rotos kūryba atgijo Vilniaus mokytojų namų „Vasaros terasoje“, kur jaukiai susirinkę klausytojai mėgavosi žymiausių muzikinių temų aranžuotėmis iš kino filmų: „Amarcord“, „La Dolce Vita“, „The Godfather“, „La Strada“, „Juliet of the Spirits“ ir kt. Kūrinius atliko Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, diriguojamas vieno perspektyviausių jaunosios kartos dirigentų Karolio Variakojo.

„Tai iš tiesų buvo iššūkis, pareikalavęs milžiniško grojimo profesionalumo bei garso valdymo. Repeticijų metų praleidome daug laiko ties garsinės paletės, tembrinių spalvų paieškomis. Kiekviename partitūros takte buvo galima rasti galybę interpretacinių sprendimų ir variacijų, jog kartais nė galo nesimatė...“ – teigė dirigentas.

Su N. Rotos muzikos universalumu ir istoriniais aspektais koncerto metu gyvai ir žaismingai supažindino charizmatiškasis muzikologas, televizijos ir radijo laidų vedėjas Viktoras Gerulaitis, neslėpęs asmeninių simpatijų tiek F. Fellini filmams, tiek N. Rota muzikai: „neretai priartėdami prie tragikomedijos žanro šie menininkai iš tiesų kalbėjo apie fundamentalius gyvenimo pasirinkimus, tačiau pasitelkiant ne patoso, o žaismingo nerūpestingumo retoriką.“

Po koncerto pakalbintas pučiamųjų orkestro „Trimitas“ vadovas prof. dr. Antanas Kučinskas teigė, jog „neretai kino filmų muzika akademinės muzikos kontekste klaidingai vaizduojama kaip antrarūšė, mažiau vertinga. Vis dėlto koncerto metu paaiškėja, jog net ir be kinematografo vaizdų muzika puikiausiai gyvena savarankišką gyvenimą ir nė kiek nenusileidžia simfoninio orkestro kūriniams. Šiuo atveju N. Rota muzika gyvybinga tiek pat, kiek ir John`o Williams`o garsieji takeliai iš filmo „Žvaigždžių karai.“

Universalus ir naujovėms atviras pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ vasaros sezono metu savo klausytojus džiugins vis įvairesnėmis programomis, tačiau pagrindinis dėmesys bus skiriamas Lietuvoje beveik nekultivuotam simfoninio pučiamųjų žanro repertuarui.

Jau liepos 9 d., Vilniaus rotušėje orkestras atliks virtuozišką programą „Simfoniniai šokiai“, kurioje – L. Bernstein, A. Gorb, A. Kosmicki ir kitų kompozitorių kūriniai. Orkestrui diriguos jau ne sykį Lietuvoje rezidavęs ir milžinišką bendradarbiavimo su pučiamųjų orkestrais patirtį sukaupęs naujasis „Trimito“ meno vadovas-vyr. dirigentas Leifas Karlssonas (Švedija).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.