Kultūra

2021.06.16 23:15

Naujas festivalis Vilniuje – apjungs meną, biologiją ir dirbtinį intelektą

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.16 23:15

Menininkai ieško, kokios naujos kūrybos formos gali gimti sujungus meną, biologiją ir dirbtinį intelektą. Tarpdisciplininio meno kūrėjai rengia festivalį „Ūmėdė“, kuriuo pristato ir naują viešą kultūros erdvę šalia Vilniaus senamiesčio.

Biochemijos eksperimentai, šokio performansai ir koncertai – pirmą kartą Vilniuje, Rasų kolonijos Vitebsko gatvėje rengiamas festivalis, kuriame savo kūrybą pristatys ir su lankytojais diskutuos apie 40 menininkų.

„Matome kūrėjus, autorius, žmones kaip kūrėjus ir kūrinius kaip kūrėjus, nes yra bakterijos, kurios kuria garsą, yra dirbtinis intelektas, kuris kuria scenografiją, kuria vaizdus, kuria tekstą. Mes atsirandame nežinomybėje, kas yra kas ir atsiranda naujas ryšys tarp kūrėjo, žiūrovo ir kūrinio“, – pasakoja programos kuratorius Ignas Pavliukevičius.

Menininkai ieško naujų formų: Vilniuje vyks festivalis, kuriame garsą kurs bakterijos, vaizdą – dirbtinis intelektas

Pusė autorių atvyko iš užsienio ir pristatys naujausius eksperimentus, jungdami mokslą ir grynąjį meną. Dalis renginių vyks čia įsikūrusių menininkų rezidencijose, parodų salėse. Tačiau pagrindine programos vieta pasirinkta erdvė prie pastatų.

„Nedarome, tarkime, didelės atskirties tarp žmogaus ir gamtos, kultūros ir gyvūnų. Įdomu susitikti gamtinėje aplinkoje, esame naujo kultūros „Sodo 2123“ pievelėje, aplink mus – medžiai, žolės ir skulptūriniai artefaktai“, – nurodo festivalio meno direktorius Vytautas Michelkevičius.

Čia kuriama eksperimentinė viešoji erdvė. Medžiagos, iš kurių padaryti takai, terasos, baldai, pagaminti iš jau panaikintų Vilniuje architektūros elementų.

„Vienas iš galbūt tokių ryškesnių yra Profsąjungos rūmų nugriautų vidinio atriumo kolonos arba to paties pastato cokolio granitinės plokštės, kurias čia atvežėme ir iš kolonų sukūrėme baldus, suolus. Po Gedimino prospekto renovacijos, vykusios jau prieš n metų, išlikę paraštėse ir dabar vėl į viešą vietą sugrąžinti medžių apkaustai“, – aiškina architektas Petras Išora.

„Mes žiūrime visų pirma taip, kad projektas taptų ne tik šitos bendruomenės lankomas, bet tiek lauko, tiek vidaus viešosios erdvės būtų prieinamos miestiečiui“, – sako architektė Ona Lozuraitytė.

Trečiadienio vakarą prasidėjęs festivalis lankytojus į nemokamus renginius kviečia iki šeštadienio vakaro.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.