Kultūra

2021.06.26 16:06

Tapytojas Giedrius Kazimierėnas: nežinoti šalies istorijos yra nemandagu

LRT PLIUS laida „ARTi. Veidai“, LRT.lt2021.06.26 16:06

Giedriaus Kazimierėno istoriniai paveikslai tarsi priartina istoriją prie mūsų dienų – amžinosios vertybės susipina su praeitimi ir dabartimi. Dailininko paveiksluose atpažįstame save, savo paslaptis ar paklydimus. „Man atrodo, jog šiuolaikiniai menininkai dūsta nuo niekingai smulkių užmojų“, – teigia jis.

G. Kazimierėno darbuose atrandame labai svarbius Lietuvos istorijos įvykius – drobėje jis įamžina Mindaugo karūnavimą, Lietuvos krikštą, Gedimino laiškus, Pirmojo Lietuvos Statuto priėmimą, Algirdo pergalę mūšyje prie Mėlynųjų Vandenų ir kitus Lietuvos istorijai svarbius įvykius. Šios svarbios temos sugulė į monumentalius paveikslus, į ciklą, skirtą LDK istorijai.

ARTi. Veidai. - 2018.02.18 Giedrius Kazimierėnas

LRT.lt projekte „Tapytojų portretai“ pateikia skaitytojams LRT televizijos ir radijo archyvuose nugulusius pokalbius su šiandieniniais tapytojais ir tapytojomis. Kol menininkai kuria savuosius vizualius pasaulius, LRT žurnalistai kuria pačių kūrėjų portretus.

Pradžioje dailininkas G. Kazimierėnas ketino nutapyti vos porą drobių istorine tema, tačiau ir pats, ko gero, nesitikėjo, kad istorinei temai plėtoti paskirs net dešimt metų.

„Istoriniuose motyvuose atsiveria bendražmogiški dalykai, kurie yra svarbūs ir šiandien – tiek žmogui, tiek valstybei. Be šių dalykų yra neįmanoma nei augti, nei tobulėti. Man istorija tai nėra vien tik apie ką nors seno, apie tai, kas buvo“, – teigia jis.

„Man istorija yra kaip gurkšnis gyvo oro, kur yra vertybiniai dalykai, faktai, asmenybės, politiniai bei kultūriniai reiškiniai. Šito nežinoti, išgyvenus tiek metų nepriklausomoje valstybėje, yra nemandagu“, – kalba dailininkas G. Kazimierėnas.

Pasak menininko, istorijoje atrandame didelę ir reikšmingą temą: „Man atrodo, jog šiuolaikiniai menininkai dūsta nuo niekingai smulkių užmojų, smulkių temų, vartotojiškumo. Istorijos motyvas man padovanoja nuostabias temas.“

„Mane domina universalūs dalykai, juos aš bandau įžvelgti istoriniame fakte, istoriniame periode ar reiškinyje. Kūryboje bandau atrasti universalius dalykus, kurie yra aktualūs ir šiandien. Pasaulis nieko naujo neišranda, visuomet kartojasi amžinosios sferos, vertybės. Istorijoje man labai svarbu užčiuopti amžinąją temą, ji automatiškai tampa aktuali ir šiuolaikiniam žmogui. Ta tema būna laiko patikrinta ir nepraradusi savo aktualumo“, – pasakoja G. Kazimierėnas.

Menininkui labai svarbi istorinė tiesa: „Istorinė tiesa yra labai svarbus, tačiau ir reliatyvus dalykas. Jeigu perskaitai vieną knygą, tai galvoji, jog žinai tiesą, tačiau, perskaičius dvi knygas ta pačia tema, tiesa darosi vis mažiau aiški. Po dešimties knygų darosi dar įdomiau. Kai įsigilini į visus privalomus ir įmanomus istorinius šaltinius, tuomet jau atsiranda galimybė drąsiau daryti ir savo išvadas.“

G. Kazimierėno paveikslai gimsta kruopščiai nagrinėjant pasirinktą temą, ieškant faktų, įvykių priežasčių, gilinamasi į kuo įvairesnius šaltinius. Domėjimasis Vakarų Europos viduramžių kultūros istorija, kelionės po Vakarų Europos šalis, kurios yra turtingos savo išsaugotu paveldu, įkvėpė sukurti Prancūziškąjį, Itališkąjį, Ispaniškąjį ir Graikiškąjį ciklus. Tautų likimo istorijos atvedė ir prie žydų temos. „Man gimė idėja paliesti žydų istoriją, kuri prasideda nuo Vytauto laikų“, – sako pašnekovas.

Menininkas pasakoja, kad istorinė tematika jo kūryboje dar nėra iki galo atskleista ir išsemta. Per dešimt kūrybos metų G. Kazimierėnas nutapė apie penkiolika stambaus formato darbų. „Keletą darbų sukūriau religine tematika, o dabar perėjau prie man visiškai naujos temos“, – sako jis. LRT PLIUS laidoje „ARTi. Veidai“ tapytojas atskleidė, jog dabar jis pradeda tapyti naują ciklą pavadinimu „Dantiškos giesmės“.

Šiuo metu menininkas šį ciklą yra užbaigęs ir rugsėjo 1 dieną Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ bus atidaryta jo personalinė paroda „Pragaro giesmės“.

Tekstą pagal laidos įrašą parengė Emilija Cikanavičiūtė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt