Kultūra

2021.06.27 12:41

Šiuolaikinę mediciną nagrinėjantis duetas „Pakui Hardware“: svarbu netapti sekmadieniniais menininkais

LRT Plius, LRT.lt2021.06.27 12:41

„Pakui Hardware“ – toks menininkų dueto pavadinimas, kuris susideda iš Havajų deivės vardo ir nuorodos į apčiuopiamas technologijas, būtent pastarųjų įtaka žmogaus gyvenimo būdui ir tempui suteikia dueto kūrybai kryptį. „Galbūt viskas prasidėjo nuo mūsų pačių, kai gyvendami Niujorke supratome, kad kūnas nebespėja dirbti kartu su protu ir yra tiesiogiai priklausomas nuo technologijų“, – sako dueto narys Ugnius Gelguda.

„Pagrindinis mūsų kūrybos leitmotyvas – kūnas ir įvairios kūno transformacijos, kaip jas veikia technologijos, aplinka, ir įvairūs kūno potencialai. Tai nagrinėjame per tokias temas kaip šiuolaikinė medicina ar robotika, biologija“, – teigia Neringa Černiauskaitė, kartu su Ugniumi Gelguda sudaranti „Pakui Hardware“.

Dokumentikos ciklas „Vizionieriai“. Pakui Hardware

Pasak kuratorės Dovilės Tumpytės, Pakui Hardware išsiskiria reflektyviu, apmąstančiu, analizuojančiu požiūriu į tai, kas vyksta dabar. „Jiems labai svarbu, kas vyksta sintetinėje biologijoje, kokios yra inovacijos, kaip veikia technologijos, kokią daro įtaką organizmams, ir menininkai siūlo žiūrovui tai apmąstyti“, – teigia D. Tumpytė.

„Galbūt viskas prasidėjo nuo mūsų pačių, kai gyvendami Niujorke supratome, kad kūnas nebespėja dirbti kartu su protu ir jam reikia vis daugiau pastangų judėti, dirbti, kad mūsų kūnas yra tiesiogiai priklausomas nuo technologijų“, – pastebi U. Gelguda.

Anot D. Tumpytės, ekonomika suteikia prioritetą efektyvumui ir produktyvumui, bet ne etikai, ne kūrybai ir žmogaus gerovei.

„Kuo toliau, tuo labiau tavo sveikatos arba savijautos, santykio su aplinka kontrolė perduodama išoriniams įrenginiams, technologijoms, korporacijoms ir net įvairūs sveikatos sekimo įrenginiai, kuriuos žmonės vis dažniau naudoja, pavyzdžiui, išmanieji laikrodžiai, telefonai, sekantys tavo žingsnius, miegą, astmos priepuolius. Jie ir padeda, tačiau jiems deleguojama vis daugiau savipriežiūros. Kūnai tampa šiek tiek pasyvūs išorinės priežiūros atžvilgiu“, – pažymi N. Černiauskaitė.

Menininkai nesiekia mokyti, jų tikslas – tyrinėti. N. Černiauskaitės teigimu, jų duetas nagrinėja virtualios medicinos ir savistabos (žmogus kaip pats sau gydytojas ir savo sekėjas) kryptį, kuri vis stiprėja. „Artimiausioje parodoje, kuri vyks „Baltic“ centre, Jungtinėje Karalystėje, mes tęsime šią temą ir kūriniai, kurie dabar kuriami, yra kaip nuorodos į kūnų išnaras“, – teigė N. Černiauskaitė.

„Gali nebesuprasti, ar tai yra gyvas organizmas, ar tai dizaino objektas“, – pripažįsta D. Tumpytė, teigdama, kad „Pakui Hardware“ eksperimentai su medžiagomis pastebimi visuose kūriniuose nuo pat pirmosios solinės parodos „Bėgiko metafizika“ (2014 m.), vykusios ŠMC. „Jie žaidžia tiek su instaliacijos formatu, tiek su medžiagomis, kurios sudaro kompleksą nuo sintetikos iki organinių formų“, – sako D. Tumpytė.

„Pakui Hardware“ – vieni produktyviausių lietuvių menininkų, kurie nekartoja savo kūrinių. Per pastaruosius metus duetas dalyvavo šešiolikoje grupinių parodų ir surengė tris naujas solo parodas.

„Mums tikrai buvo labai svarbu netapti „sekmadieniniais menininkais“: dirbti tik tada, kai yra laiko. Iš tikrųjų mes skiriame tiek laiko, kiek reikalauja pats kūrinys, tad išmokome viską padaryti iki galo, kad tai mus visiškai patenkintų“, – pasakoja U. Gelguda.

Dvylika šeštadienių LRT PLIUS žiūrovų dėmesio lauks trumpos „Vizionierių“ (rež. Gabrielė Vilkickytė) serijos, pristatysiančios žymiausius Lietuvos šiuolaikinio meno kūrėjus, tarp jų – Kristina Inčiūraitė, Lina Lapelytė, Mindaugas Navakas, Augustinas Serapinas ir kiti.

Tekstą pagal vaizdo įrašą parengė Gabrielė Gokaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.