Kultūra

2021.06.16 10:50

Seimo narys susidomėjo, kaip Seimo koridoriuose atsirado Vytauto Kasiulio paveikslai

papildyta 11.54
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.06.16 10:50

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kreipėsi į kultūros ministrą Simoną Kairį, kad būtų išsiaiškinta, kokiomis aplinkybėmis Seimo koridoriuose atsirado Vytauto Kasiulio paveikslai ir ar jie yra iš kolekcijos, kurią Lietuvai padovanojo velionė dailininko žmona Bronė Kasiulienė, rašoma socialdemokratų partijos pranešime žiniasklaidai. „Eksponuoti šalies kūrėjų meno kūrinius valstybės institucijose, įstaigose ir kitose viešai prieinamose erdvėse yra sena praktika“, – LRT.lt teigė S. Kairys.

Pasak Seimo nario, V. Kasiulio paveikslai be jokios apsaugos ir specialių, jiems pritaikytų sąlygų (tinkamo mikroklimato, apsaugančio nuo drėgmės ir kitų žalingų veiksnių) yra iškabinti Seimo I rūmų 4 aukšto koridoriuje, šalia Kultūros komiteto.

„Mano žiniomis, kai kurie iš šių paveikslų koridoriuje, šalia Seimo Kultūros komiteto atsirado prieš ketverius metus, kai jam vadovavo Ramūnas Karbauskis. Šiuo metu tokiems paveikslams eksponuoti nepritaikytame koridoriuje yra pakabinti 3 V. Kasiulio paveikslai. Nežinau, kokiomis aplinkybėmis jie atsidūrė Seime, bet esu įsitikinęs, kad tokios meninės ir kultūrinės vertės kūriniams čia ne vieta“, – sakė L. Jonauskas.

Seimo narys mano, kad jei šie paveikslai yra iš V. Kasiulio žmonos Lietuvai padovanotos kolekcijos, tai yra ne tik nepagarba menininko šeimai, bet ir velionės žmonos valios ignoravimas.

„Lietuva V. Kasiulio šeimai, kuri padovanojo visą jo kūrybinį palikimą, buvo įsipareigojusi, kad jis nuolat bus saugomas specialiai tam įkurtame muziejuje. Tik esant tokiai sąlygai velionė žmona Bronė Kasiulienė sutiko, kad jos vyro darbai būtų pargabenti į Lietuvą. Jei kūriniai yra iš minėtos kolekcijos – tai yra skandalinga, nes tai yra ne tik nepagarba menininko šeimai, velionės žmonos valios ignoravimas, bet ir apribota galimybė visuomenei džiaugtis jo darbais, nes jie eksponuojami tik Seimo elitui. Esu įsitikinęs, kad tokios meninės vertės V. Kasiulio kūriniai turi būti prieinami plačiajai visuomenei, o ne būti eksponuojami kūrinių išsaugojimui nepritaikytuose Seimo koridoriuose“, – teigė L. Jonauskas.

Kairys: tai yra įprasta praktika

Kultūros ministras S. Kairys LRT.lt teigė, kad eksponuoti šalies kūrėjų meno kūrinius valstybės institucijose, įstaigose ir kitose viešai prieinamose erdvėse yra sena praktika, įprasta daugybėje pasaulio šalių.

„Menininkų paveikslai, kuriais papuošiamos Seimo, Vyriausybės, ambasadų ir kitos erdvės, tesudaro labai mažą dalį visų Lietuvos muziejų fondų. Tačiau kartu tai yra galimybė šiose įstaigose dirbantiems ir besilankantiems žmonėms pamatyti meno kūrinius, o kūriniai turi galimybę būti ne vien saugomi fonduose, bet ir susitikti su žiūrovu“, – teigia S. Kairys.

Anot jo, muziejų ekspozicijose įprastai rodoma mažoji turimų kūrinių dalis, „o juk tai, kas sukaupta fonduose, norisi kaip tik kuo labiau atverti visuomenei. Man asmeniškai kaip tik norėtųsi, kad kokybiškų meno kūrinių viešosiose erdvėse būtų kaip tik daugiau, o ne priešingai.“

„Dėl konkretaus V. Kasiulio darbų eksponavimo Seime susitarimo detaliau galėtų komentuoti Seimo kanceliarija bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. Tačiau kiekvienu atveju muziejus ar galerija ir meno kūrinį pasiskolinti norinti institucija įsivertina, ar esamos eksponavimo sąlygos yra saugios ir tinkamos kūriniui“, – tikino kultūros ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.