Kultūra

2021.06.15 23:55

Per savo 90-mečiui skirtą parodą Skliutauskaitė teigia, kad kūryba – darbas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.15 23:55

Vilniuje, Samuelio Bako muziejuje, atidaryta Adasos Skliutauskaitės pastaraisiais metais sukurtų darbų paroda, skirta grafikės 90-mečiui.

Samuelio Bako muziejuje susirinkę grafikės A. Skliutauskaitės draugai, kolegos sveikino ją ne tik su nauja paroda, bet ir 90-uoju jubiliejumi.

Parodoje „Piešiniai be pavadinimų“ grafikės pastaraisiais metais sukurti darbai. Menininkė sako, kad ekspozicijoje galima išvysti tai, ką nuveikė per karantiną.

Panorama. Pagal kyšininkavimo mastą Lietuvą Europos Sąjungoje lenkia tik Rumunija ir Bulgarija

90-metį mininti A. Skliutauskaitė gimė Kaune, baigė grafikos studijas tuomečiame Dailės institute, nuo 1956-ųjų pradėjo dalyvauti parodose, surengė per 20 personalinių parodų. Grafikė kuria lakštinės ir knygų grafikos srityse, piešinius, litografijas, diafilmus, lėles.

Kūrybinį kelią pradėjusi 20 amžiaus 6 dešimtmečio viduryje, grafikė siekdama atsiriboti nuo socialrealizmo pasirinko knygų dailininkės kelią. Apie tris dešimtmečius kūrė savitą kamerinį pasaulį, daugiausia iliustruodama vaikiškas knygas, tarp jų – Ramutės Skučaitės, Anzelmo Matučio, Juditos Vaičiūnaitės knygoms.

Parodoje eksponuojamos ir jos kurtos iliustracijos Grigorijaus Kanovičiaus trilogijai „Žvakės vėjyje“. Nors dailininkė dirba iki dabar, sako nustatytos rutinos neturinti.

„Aš nelabai disciplinuota – ir virtuvėj daug būnu, ir kadaise eilėse stovėdavau visur“, – pasakoja ji.

Kartasi sako prisiverčia kurti, kai nėra smalsumo ir noro.

„Kai nėra smalsumo, nėra noro, kartais priverčiu save atsisėsti ir dirbti, nes čia yra darbas. Atsiranda smalsumas ir noras, kai kažkas pavyksta, kai pora milimetrų išeina taip, kaip tau reikia. Kiti žmonės sako – „įkvėpimas, įkvėpimas“, jis tik paprastiems žmonėms, kurie nesupranta, kas yra darbas, bet įkvėpimas ateina tada, kai kažkas gaunasi“, – pasakoja grafikė.

Grafikė sako dirbanti tame pačiam kambaryje, kur miega, todėl, jei šauna į galvą, ką nors pataisyti darbe, taip ir padaro, nesvarbu, kokiu paros metu.

A. Skliutauskaitė sako, visi jos darbai gimsta kaip spalvos idėja.

Menininkės kūrinių yra įsigiję Nacionalinis dailės ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejai, MO muziejus, Maskvos Tretjakovo galerija ir Puškino vaizduojamosios dailės muziejus bei privatūs kolekcininkai.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje saugomi 44 dailininkės piešiniai ir estampai. A. Skliutauskaitės paroda „Piešiniai be pavadinimų“ veiks iki rugsėjo pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.