Kultūra

2016.07.21 13:32

Th. Manno festivalyje – apie besąlygišką pareigą ginti žmogaus orumą

LRT.lt2016.07.21 13:32

Antrojon pusėn perkopusioje Nidos kultūros renginių savaitėje, tarptautiniame Thomo Manno festivalyje, kviestiniai žodžio programos prelegentai aptaria pagrindinę šių metų festivalio temą – žmogaus orumą.

Antradienio prelegentas Bernhardas Vogelis aiškino, kodėl šiandieniniams europiečiams tebėra aktualu jį ginti. Trečiadienį žodžio programos skaitovė Danutė Gailienė pasakojo kovos už žmogaus, kurio orumas yra sukrėstas, trauminės patirties pripažinimo istoriją. Penktadienį Th. Manno festivalio lankytojų laukia dar vienas susitikimas, kurio svečias Pawełas Smoleńskis kalbės apie savąją orumo sampratą besistengiančio išlaikyti europiečio patyrimus su kurdų pabėgėliais, rašoma pranešime spaudai.

„Žmogaus orumas… ar nuo to žodžio nepasidaro šiek tiek nejauku ir juokinga? Ar jis nėra išsivadėjusio ir apiplėkusio optimizmo skonio? Iškilmingos retorikos, prastai derančios su karčia, grubia kasdiene tiesa apie žmones?“, – šias abejones dėl žmogaus orumo sąvokos deklaratyvumo, kurias 1938 m. Nobelio premijos laureatas Th. Mannas kėlė visose Jungtinėse Valstijose ne sykį transliuotame radijo kreipimesi „Būsimoji demokratijos pergalė“, būtų galima lengvai pritaikyti dabarčiai. Kas yra žmogaus orumas pasaulyje, kuriame tebežaidžiama galios kategorijomis? Ar tik ne dar viena su realybe prasilenkianti deklaracija, priklausanti idėjų, kurių niekuomet nebus pajėgta įgyvendinti, domenui?

Tokius klausimus šįmet keliančiame tarptautiniame Th. Mano festivalyje žodžio programos svečias B. Vogelis susirinkusiuosius bandė įtikinti, kad pagarba žmogaus orumui šiandienos pasaulyje turi likti viena esminių visomis įmanomomis priemonėmis ginamų vertybių.

B. Vogelis savo kalboje koncentravosi į žmogaus orumo paminimo, gynimo ir pokarinio įtvirtinimo Vokietijoje istoriją.

„Apmaudus Didžiosios Britanijos sprendimas neturėtų kelti rezignacijos, jis turi stumtelėti į naują proveržį. Europos Sąjunga turi tapti geresnė, ji turi reformuotis, atsinaujinti, kad garantuotų sau ateitį. Tiesiog tęsti taip, kaip dabar, nebegalima. Neužtenka to, kad teisėtai vis prisimename bendras vakarietiškas šaknis, turime kartu formuoti dabartį ir ateitį. Antraip žmogaus orumas nebeturės ateities. Europa tai taika, Europa tai ateitis. Europa tai žmogaus orumas neliečiamas,“ – teigė B. Vogelis. Vis dėlto prelegentas pripažino, kad šiandienos pasaulyje kone kasdien žmogaus orumas tebėra menkinamas, ir Europa šiuo atveju ne išimtis.

Kad šiandienos pasaulis diktuoja kitokias veikimo sąlygas, pripažino pats B. Vogelis. Užsiminęs apie nūdienos europiečiams kylančią dilemą dėl to, kaip elgtis pabėgėlių klausimu išsaugant orumą, svečias iš Vokietijos priartėjo prie temos, kuri dar bus gvildenama Th. Manno festivalio programoje šį penktadienį.

Žodžio programoje viešėsiantis varšuvietis Pawełas Smoleńskis – su pogrindine spauda socialistinėje Lenkijoje bendradarbiavęs, vėliau vieno svarbiausių Lenkijos dienraščių „Gazeta Wyborcza“ žurnalistu tapęs publicistas, savo tyrimais atskleidęs daug rezonansinių, politinę potekstę turėjusių bylų – perkels žodžio programos lankytojus į žmogaus orumo gynimo aktualijas Artimuosiuose Rytuose. P. Smolenskis kalbės apie nesibaigiančių karinių konfliktų įtaką kurdų pabėgėliams ir orumui, kurį norima apginti.

XX tarptautinio Thomo Manno festivalio renginiai Nidoje lietuvių ir vokiečių kalba vyksta iki šio šeštadienio, liepos 23 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.