Kultūra

2021.06.14 12:25

Kaune ant Petro Cvirkos paminklo galvos užmautas juodas maišas su užrašu „Noriu į Grūto parką“

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.14 12:25

Nerimstant diskusijoms dėl Petro Cvirkos paminklo – incidentas Kaune. P. Cvirkos biustas paslėptas po juodu šiukšlių maišu, ant kurio – užuominos apie paminklo vietą Grūto parke. Įvykiu susidomėjo policija.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Kaune esantis P. Cvirkos paminklas aprištas juodu šiukšlių maišu. Ant jo užklijuotas baltas lapas su užrašu „Noriu į Grūto parką“. Neatmetama, kad tokiems veiksmams galėjo būti sąmoningai pasirinkta diena, kaip minimos 80-osios pirmųjų tremčių metinės.

Pranešta policijai

P. Cvirkos paminklas stovi Kauno centre, K. Donelaičio gatvėje, esančio Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinio, Vaikų literatūros muziejaus kieme. Anksčiau čia gyveno tarpukario veikėjas, nepriklausomos Lietuvos vyriausybės ministras pirmininkas Mykolas Sleževičius. P. Cvirka šiame name vienerius metus nuomojo kambarėlį rūsyje. Vėliau čia buvo jo vardo muziejus.

Teritorija stebima vaizdo kameromis. Muziejaus darbuotojai, apie maišu aprištą paminklą pranešė policijai. „Gavę pranešimą pareigūnai nuvyko įvykio vietą, apžiūrėjo paminklą. Įvykio aplinkybės tikslinamos, renkama medžiaga dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo“, – sakė Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė.

Pareigūnams įvertinus situaciją, maišas nuo P. Cvirkos paminklo nuimtas. Kad galėtų jį pasiekti muziejaus darbuotojams prireikė kopėčių. Paminklas daugiau nei trijų metrų aukščio. Juodas maišas ant P. Cvirkos galvos buvo užmautas ir stipriai pritvirtintas lipnia juosta. Nuimtą maišą išsivežė policijos pareigūnai.

Iškelti nepavyksta

Diskusijos dėl miesto centre stovinčio P. Cvirkos paminklo Kaune verda jau ne vienerius metus. Pernai Kauno miesto savivaldybės tarybos Pavadinimų sumanymų ir atminimo įamžinimo grupė buvo pritarusi siūlymui paminklą iškelti. Svarstyta apie pervežimą į Grūto parką. Tačiau sprendimai liko nepriimti.

„Nuodugniau išnagrinėjus situaciją, tapo aišku, kad sprendimai ir realūs veiksmai dėl tolesnio paminklo likimo nėra vien tik miesto valioje. P. Cvirkos biustas stovi Maironio lietuvių literatūros muziejaus filialo – Vaikų literatūros muziejaus – kieme. Ši įstaiga nepavaldi Kauno savivaldybei, todėl miestas negali čia priiminėti vienasmeniškų sprendimų. Tikimės, kad objektyviai įvertinus aplinkybes galutinį žodį tars ir konkrečius biusto iškėlimo darbus organizuos muziejaus administracija bei jį kuruojanti Kultūros ministerija“, – sakė Kauno miesto mero patarėjas Tomas Jarusevičius.

Kultūros ministras Simonas Kairys yra pasiūlęs išbraukti iš Kultūros vertybių registro P. Cvirkos paminklą stovintį Vilniaus centre. Toks sprendimą Vilniaus savivaldybei leistų paminklą iš miesto centro iškelti.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras yra pateikęs išvadą, kad P. Cvirka politinėje ir visuomeninėje veikloje aktyviai kolaboravo su sovietine valdžia. Tokia veikla sukėlė žalingų pasekmių Lietuvos valstybei ir jos piliečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.