Naujienų srautas

Kultūra2016.07.19 22:16

Nacių vogti meno darbai sugrįžo naciams

15min.lt 2016.07.19 22:16

Antrojo pasaulinio karo metais nacių pagrobti meno kūriniai jau seniai turėjo atitekti tikriesiems jų savininkams, tačiau kai kurie darbai nebuvo atgauti, nes juos vėl perpirko naciai, praneša „The New York Times“.  

Po Antrojo pasaulinio karo JAV pareigūnai patikėjo 10 tūkst. konfiskuotų meno darbų Bavarijos valdininkams, kad šie juos grąžintų teisėtiems savininkams, tačiau naujai tiriami archyvai byloja, kaip nacių šeimos persekiojo bavarų valdininkus ir taip sėkmingai atgavo meno kūrinius, kuriuos galiausiai įvardijo kaip savo nuosavybę.

Šimtai paveikslų 5-ajame ir 6-ajame dešimtmetyje buvo perparduoti už mažesnes kainas tiems patiems naciams, kurie mėgino juos pasisavinti karo metais

Adolfo Hitlerio asmeninė sekretorė Henriette von Schirach ir jos šeima išsireikalavo iš Bavarijos valdininkų, kad už nedideles pinigų sumas būtų grąžinta daugiau nei 300 darbų, tarp jų ir „Olandų aikštės vaizdas“, nutapytas olando Jano van der Heydeno. Paveikslas priklausė žydams Gottliebui ir Mathilde`ai Krausams, kurių milžiniška meno kolekcija 1941 m. buvo konfiskuota gestapo.

Šią savaitę Bavarijos parlamento komitetas pareikalavo valdžios pareigūnų apskaitos, kurioje būtų nurodytas meno dirbinių pardavimų naciams mastas ir skaičius paveikslų, likusių valdžios priežiūroje, kad ši juos grąžintų teisėtiems savininkams.

Mainai su nacių giminaičiais prasidėjo 1949 m., kai amerikiečių karininkai atsakomybę dėl pavogtų darbų grąžinimo perdavė Vakarų Vokietijai ir Austrijai. Miunchenas tapo centru meno prekybininkams bei valdininkams, kurie ne tik padėjo naciams vogti, bet ir toliau skatino nelegalią prekybą.

Jonathanas Petropoulosas, Claremonto McKenna koledžo Kalifornijoje istorikas, kuris studijavo pokario Miuncheno meno tinklą, teigia, kad bavarai nesugebėjo tesėti pažadų amerikiečiams, jog ras teisėtus meno dirbinių savininkus. „Abiejų vyriausybių valdininkai teigė, kad ir toliau vykdys tyrimus, bet, bent paskutiniais dešimtmečiais, vargiai tai darė“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi