Kultūra

2021.06.11 22:51

Parodoje „Negalėjau neparašyti“ pirmą kartą eksponuojami Dalios Grinkevičiūtės rankraščiai

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.11 22:51

Lietuvos nacionaliniame muziejuje – paroda, skirta tremties 80-mečiui. Joje tremties pasakojimas Dalios Grinkevičiūtės akimis.

Daugiau nei 12 tūkstančių tremties ir rezistencijos eksponatų saugančiame Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma masinių trėmimų 80-osioms metinėms skirtą parodą „Negalėjau neparašyti“, kurios pagrindinis eksponatas – tremtinės Dalios Grinkevičiūtės rankraštis. Nors publikuotas daugybę kartų ir įvairiomis kalbomis, jis niekada anksčiau nebuvo viešai neeksponuotas.

Rankraštis, ranka abiejose pusėse skirtingomis rašymo priemonėmis prirašyti 225 popieriaus lapeliai, 60 restaruotų lapelių eksponuojami parodoje, likę – laukia restauravimo.

Nacionaliniame muziejuje – paroda, skirta tremties 80-mečiui „Negalėjau neparašyti“

„Popierius yra labai silpnas, jis yra mechaniškai, chemiškai visai sunykęs. Plika akimi mes to nematysime, bet cheminiai tyrimai rodo, kad popierius savyje turi labai daug rūgšties, kuri jį tiesiog valgo. Pagrindinė mano užduoti būtų pašalinti šitą rūgštį. Blogiausios būklės (rankraščiai – LRT.lt), kur jau visiškai to teksto nelikę, jis visiškai išsitrynęs. Bet tokių yra nedaug“, – apie rankraščių būklę pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus dokumentų restauratorė Lina Kregždienė.

Pirmuosius atsiminimus apie tremtį prie Lenos žiočių D. Grinkevičiūtė užrašė pabėgusi iš tremties Kaune 1949–1950 metais. Nujausdama artėjantį areštą rankraštį sudėjo į stiklainį ir užkasė tėvų namų sode.

Stiklainis žemėje pragulėjo 40 metų, kol buvo atsitiktinai atrastas 1991-aisias kieme po bijūnų krūmu. D. Grinkevičiūtė niekuomet nepamatė rankraščio. Šiandien žinomus atsiminimus ji parašė iš naujo.

Paroda – tai pasakojimas apie tremtį per patyrimą. Parodos rengėjai sako ji neatsitiktinai sugalvota kaip trikdanti ir nepatogi, kaip ir rankrašytje užfiksuotas gyvenimas – tuščia ir prieblandoje skendinti ervdė, kurioje norėdamas apžiūrėti eksponatus lankytojas turi pasilenkti ar net priklaupti. O po kojomis minkštos lyg sniegu užklotos grindys.

„Viskas turėtų vesti apmąstymą, kaip žmonės galėjo matyti jausti tą laiką ir įvykius, kurie nutiko kažkur Trofimovsko saloje 1942-aisias, kur pateko Dalia ir tuos jausmus aprašė savo rankraštyje. Priėjus ir prilietus šviesos šaltinį, išgristumėm būtent Dalios Grinkevičiūtės parašytą ir Birutės Mar įskaitytą tekstą“, – pasakoja parodos kuratorė dr. Giedrė Milerytė-Japertienė

Lietuvos nacionalinis muziejus, įvertinęs D. Grinkevičiūtės rankraštinio palikimo svarbą, ėmėsi iniciatyvos įtraukti jį į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Rezultatai paaiškės vasaros pabaigoje arba rudenį.

O tremties metinėms skirta paroda bus atidaryta pirmadienį ir veiks iki metų pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.