Kultūra

2016.07.18 12:48

JAV mokyklose apie holokaustą mokyti nori remdamiesi litvako kūryba

Justė Navickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.07.18 12:48

Los Andžele pristatyta Vilniuje gimusio ir kūrusio žydų kilmės tapytojo Deivido Labkovskio kūryba. Sovietų į Sibirą kartu su lietuviais ištremtas menininkas buvo silpnos sveikatos, tačiau karo metus sugebėjo išgyventi būtent dėl kūrybos – Sibire jis piešdavo tatuiruotes kartu kalėjusiems likimo broliams.

Grįžęs po karo jis rado sugriautą Vilnių, visi jo giminaičiai buvo nužudyti per nacių vykdytą holokaustą.

„Deivido Labkovskio darbai – nuostabūs, jie primena mums menininkus, vaizdavusius žmogiškumo istoriją. Neretai ji nepelnytai užmirštama. Galime išvardyti daugybę rokenrolo žvaigždžių, Holivudo aktorių, politikų, bet D. Labkovskį turime ne šiaip žinoti, o prisiminti kaip drąsų žmogų. Man jis – įkvėpimo šaltinis, žmogus, turėjęs drąsos ištverti didelę tragediją“, – pasakoja istorikas, tapytojas Johnas Paulas Thorntonas.

Vėliau į Jungtines Valstijas emigravusio D. Labkovskio kūryboje talentingai užfiksuotas tarpukario Vilniaus senamiestis ir tuometė kasdienybė. Šiuos darbus atradę tapybos tyrinėtojai siekia, kad nepelnytai pamiršta menininko kūryba Jungtinių Valstijų mokyklose būtų taikoma kaip mokymo apie holokaustą priemonė.  Menas – puikus būdas pažinti savo istoriją, o skaudžias pamokas būtina išmokti tam, kad nedarytume panašių klaidų ateityje.

Daugiau apie tai – reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.