Kultūra

2021.06.08 23:00

Vilniaus festivalyje – išskirtinė Martinaitytės muzika, skirta šviesos po karantino išsiilgusiems žmonėms

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.08 23:00

Vilniaus festivalyje visas koncertas skiriamas kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės muzikai. Skambės specialiai festivaliui sukurtas kūrinys, kurį kompozitorė skyrė visiems, po ilgo karantino pasiilgusiems šviesos.

Perkusininko Pavelo Giunterio ir Lietuvos kamerinio orkestro atliekamas „Nunc fliuens. Nunc stans“ – vienas iš trijų Ž. Martinaitytės kūrinių, kurie trečiadienį skambės Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Vilniaus festivalio programoje. Kompozitorė sako, kad jos muzikai skirtas koncertas – išbandymas jai pačiai.

„Sava muzika, tai yra tas pats, kaip žiūrėjimas į veidrodį, į savo sielos veidrodį. Ir tu žiūri, ir kuo ilgiau žiūri, tuo nepatogiau darosi. Tai čia tokia akistata su savimi“, – sako kompozitorė.

Panorama. Prezidentas metinėje kalboje dėkojo žmonėms ir kritikavo politikus

Koncerte – ir pasaulinė premjera, festivalio užsakymu sukurtas „Ex tenebris lux“ – iš tamsos šviesa.

„Čia toks filosofinis palinkėjimas mums visiems, kad išeitume iš to tamsiojo periodo, kuriame užsibuvome, ir išeitume į šviesesnį laikotarpį“, – linki Ž. Martinaitytė.

Nežinodama, ar galės į festivalį atvykti kviestiniai atlikėjai, Ž. Martinaitytė muziką parašė tik orkestrui, bet daug solinių partijų.

Vilniaus festivalio rengėjai sako, kad planuoti šį festivalį buvo sudėtinga – ir dėl atlikėjų, ir dėl klausytojų.

„Antras karantinas buvo per ilgas ir tas Vilniaus festivalio laukimas, šitos saulės ir šviesos buvo labai sekinantis. Dar paskutiniais etapais teko kelis Vilniaus festivalio koncertus atšaukti arba perkelti, kadangi mes nesutalpiname praeitais metais parduotų bilietų ir klausytojų į festivalio koncertus“, – nurodo Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.

Festivalio atidarymo koncerte, kuris vyko sekmadienį, su Prancūzijos baroko muzikos orkestru pasirodžiusi amerikietė atlikėja Vivica Genou apsiverkė – jai tai buvo pirmas viešas koncertas su klausytojais po karantino.

Po pertraukos į sceną grįš ir „Cremerata Baltica“ – visiems atlikėjams tenka papildomai rengtis programai, nes ilgai nerepetavo kartu.

Vilniaus festivalio koncertai truks iki birželio 22-os dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.