Kultūra

2021.06.07 23:33

Iš JAV į Lietuvą atvežti mokslininkės Marijos Gimbutienės archyvai

Ieva Žigaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.07 23:33

Į Vilnių iš JAV parvežti mokslininkės Marijos Gimbutienės archyvai. Kiek iš viso dokumentų – tiksliai dar nesuskaičiuota, spėjama, kad tarp 500 ir 800, ir neabejotinai šis dokumentų palikimas praplės Gimbutų šeimos istoriją.

Menotyrininko dr. Juozapo Blažiūno rankose – neseniai į Lietuvą iš Jungtinių Valstijų atkeliavusi dėžė, pilna dokumentų iš mokslininkės – archeologės ir antropologės, profesorės M. Gimbutienės šeimos.

Panorama. Jau prieinamas keliones ES palengvinsiantis Žaliasis pasas (su vertimu į gestų k.)

„Tai yra paveldėtas archyvas, paveldėti dokumentai ir paveldėtoja po atidžios apžiūros visa tai perdavė mums saugoti“, – sako Literatūros ir meno archyvo direktorius J. Blažiūnas.

Archyvas datuojamas nuo 1935 iki 1989 metų. Tai žemės tvarkymo, mokslo dokumentai, įvairūs leidimai, pažymėjimai, dienoraščiai, laiškai. Pašnekovas išskiria medžiagoje matomus du laikotarpius – pirmąjį – karo laiko – ir kitą, vėlesnį – šeimų susijungimo, kai jau Jungtinėse Valstijose įsikūrusios M. Gimbutienės dukra Danutė, keliavusi po Europą, susitiko ir ištekėjo už Lietuvoje gyvenusio ir dainininko karjeros siekusio Vidimanto Valatkos.

„Vėliau V. Valatka išvyko gyventi į JAV, Danutė jau buvo anksčiau išvažiavusi, gimė sūnus. Ir ji rašė, <...> Danutės beveik kasdien rašyti laiškai Vidimantui į Lietuvą – rašo, kad va jau mūsų sūnus keturių metų, o tu dar neatvažiavai. Vėliau jis atvažiavo, o toliau dar tą istoriją reikia tyrinėti“, – pasakoja Literatūros ir meno archyvo vadovas.

Kartu su perduotu mokslininkės šeimos archyvu – ir Kauno modernaus šokio trupės bei Rygos lietuvių bendruomenės dokumentai. Įvertinus šią medžiagą, planuojama iš jos suformuoti vieną arba du atskirus fondus.

Šiemet minimas M. Gimbutienės gimimo šimtmetis. 2021-ieji UNESCO ir Seimo yra paskelbti šios mokslininkės metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt