Kultūra

2016.07.14 12:30

Gedimino ir Romerių giminių palikuonės pabrėžia lietuviškumo svarbą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.07.14 12:30

Lietuvoje vieši kunigaikščio Gedimino ir Romerių giminės palikuonės. Viena jų Vilniuje eksponuoja ir savo meno kūrinių parodą.

Marisha Helena ir Sofi Romer – tiesioginės 18-tos ir 19-tos kartos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino palikuonės. Taip pat vienos garsiausių Lietuvos istorijoje – Romerių giminės atstovės.

Mama ir dukra didžiąją laiko dalį gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Didžiojoje Britanijoje, tačiau nepraleidžia progos aplankyti protėvių žemės. M. Helena čia lankosi 15-tą kartą.

„Aš esu 14-tos kartos Romerių palikuonė, mano duktė – 15-tos kartos. Pagal vyriškąją giminės liniją jie nešė giminės pavardę. Atrodo, kad moteriškoji linija nebuvo labai svarbi, tai, manau, liūdna. Bet aš pasilikau Romer pavardę, kad moterys mūsų giminėje neprarastų svarbos. Nes, tarkime, mano tėvo seserys niekada nebuvo paminėtos jokiose knygose apie Romerių giminę“, – pasakojo M. H. Romer.

Ji nuolatos pabrėžia šeimos ir tradicijų svarbą, sako, kad šią lietuviškumo ir tapatumo giją jai perdavė tėvas, nuolat pasakodavęs istorijas apie Lietuvą ir garsius senelius – menininkus Sofiją ir Alfredą Romerius.

Istoriją saugo ir giminės žiedai ant mamos bei dukros pirštų, juose išgraviruotas Romerių giminės herbas. Žiedai perduodami iš kartos į kartą.

Abi pašnekovės sutaria, kad žiedas kaskart vos pažvelgus nukelia į prisiminimus apie iškilius giminės narius, senelių gimtąją žemę Tytuvėnuose.

Didikų giminaičių pasakojimą galite išvysti LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.