Kultūra

2016.07.12 11:30

Keturių Lietuvos miestų grindinyje – Holokausto aukas įprasminančios plytelės

BNS 2016.07.12 11:30

Keturių didžiųjų Lietuvos miestų šaligatvių grindinyje suspindės „Atminimo akmenys“ – memorialinės plytelės, kurias iki šiol buvo galima pamatyti tik kitų Europos valstybių miestuose. Jos skirtos Holokausto aukoms atminti.

Lietuva yra pirmoji Baltijos valstybė, kurioje beveik dviem dešimtims Holokausto aukų – žydų ir romų – bus padėtos atminimo plytelės gatvės grindiniuose.

Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje įmontuoti akmenys primins asmeninę žmogaus, gyvenusio ar dirbusio toje vietoje, istoriją, rašoma Lietuvos žmogaus teisių centro pranešime.

Plyteles įrengs pats idėjos autorius, vokiečių architektas ir menininkas Gunteris Demnigas.

„Mano projektas ir idėja buvo skirta visai Europai, visoms šalims, kurias okupavo vokiečių armija. Lietuva buvo viena iš pagrindinių vietų, kurioje vyko nusikaltimai žmoniškumui“, – pranešime cituojamas G. Demnigas.

„Atminimo akmenų“ memorialas yra išsibarstęs po aštuoniolika Europos valstybių bei šimtus miestų. Jis skirtas atminti tūkstančiams žmonių, kurie dirbo ir kūrė daugelyje Europos miestų, bet per Holokaustą buvo tarsi ištrinti iš jų žemėlapių.

Anot projekto Lietuvoje koordinatorės, Lietuvos žmogaus teisių centro vadovės Birutės Sabatauskaitės, šie akmenys yra vienas iš būdų įprasminti kolektyvinę atmintį, prisimenant Lietuvos piliečius, nužudytus per Holokaustą.

„Įamžinsime pačius įvairiausius žmones: sportininką, politiką, dailininkę, gydytojus, restorano savininkus ir tuos, kurie buvo nužudyti tokie jauni, kad nespėjo baigti gimnazijos - mūsų buvusius kaimynus, bendruomenės narius“, – teigė ji.

„Atminimo akmenys“ – nedidelės plytelės gatvės grindinyje, montuojamos šalia Holokausto aukų namų arba vietų, kuriose šie žmonės dirbo, mokėsi.

Vilniuje atsiras aštuonios plytelės penkiose senamiesčio vietose – ten, kur gyveno ir dirbo gyveno garsus gydytojas Samuelis Margolis, nepriklausomos Lietuvos valstybės tarybos narys, gydytojas Jakovas Vygodskis, pirmojo vegetariško restorano įkūrėjai Fania ir Lazaras Lewando bei Šeimiavičių šeima.

Kaune akmenys bus padėti garsiam psichiatrui Vladimirui Lazersonui bei jo žmonai, gydytojai Reginai Lazersonienei-Safočinskaitei, pirmajam nepriklausomos Lietuvos olimpiečiui, dviratininkui Isakui Anolikui, dailininko Justino Vienožinskio mokinei Černei Percikovičiūtei.

Šiauliuose „Atminimo akmenys“ primins buvusio miesto viceburmistro Samuelio Petuchausko ir gydytojo Urijaus Rozovskio atminimą, Panevėžyje bus prisimintos romės Ona Matuzevičienė, Anastazija Jablonskienė, Zosė Matuzevičiūtė, Ona Grachauskienė.

Šiuo metu Europoje yra padėta per 50 tūkst. atminimo plytelių.

G. Demnigas „Atminimo akmenis“ montuos rugpjūčio 28–30 dienomis.