Naujienų srautas

Kultūra2016.07.07 22:19

Šilutėje uždarytas rašytojo H. Zudermano muziejus

Šilutės valdžia uždarė Hermano Zudermano muziejų. Politikų teigimu, išlaikyti esą mažai lankomą muziejų – savivaldybei per brangu.

Macikuose, vos trys kilometrai už Šilutės, 1857-ųjų rugsėjį gimė žymus vokiečių dramaturgas ir rašytojas H. Zudermanas, savo kūryba garsinęs Mažosios Lietuvos kraštą. Rašytojas buvo pristatytas Nobelio premijai, bet jos negavo.

1989-aisiais name atidarytas H. Zudermano memorialinis muziejus ir ekspozicija, pasakojanti apie rašytoją ir jo kūrybą. Kitąmet bus minimos 160-osios H. Zudermano gimimo metinės, tačiau Šilutės politikai suskubo muziejų uždaryti. Esą taryboje tvirtinant kultūros įstaigų naujus nuostatus dauguma nė neįtarė, kas iš tiesų slypi už sprendimo.

„Tarybos nariai nesuprato, kad jie baluoja už muziejaus nuostatus jau be H. Zudermano ekspozicijos. Aš prieštaravau visą laiką tam, bet taryba nusprendė ir mane įpareigojo prašyti savivaldybės, kad paimtų patalpas“, – aiškina Šilutės H. Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė.

„Šitos patalpos numatyta tvarka tarybos sprendimu bus parduodamos. Turint tas patalpas mes turime prisidėti ir prie pačio namo išlaikymo. Irgi nemažai lėšų, nes, kaip matėte, gyventojai jau kalba, kad lyg tai stogas leidžia, reikia stogą remontuoti“, – pasakoja Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Pozingis.

Per beveik tris gyvavimo dešimtmečius muziejus nė karto neremontuotas, savivaldybė tam vis pritrūkdavo lėšų.

„Viską nusprendžia veikla, t. y. muziejaus vykdoma veikla. Ji turi būti aktyvi, o 12 kvadratinių metrų kambarys ir 30–50 lankytojų per metus turbūt irgi nedaro visiems garbės“, – aiškina Šilutės r. savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Šilutės muziejaus direktorė sako, kad vien per birželį H. Zudermano muziejuje apsilankė apie 80 lankytojų. Žymaus vokiečių rašytojo ekspozicijos perkėlimą į Hugo Šojaus dvarą ji vertina neigiamai ir sako, kad autentišką rašytojo gimimo vietą būtina išsaugoti.

„Dvaras turi savo jau parengtą ekspoziciją. Bendram kontekste, aišku, bus ir H. Šojus, ir Vydūnas, ir kiti žymūs žmonės, nusipelnę šiam kraštui, bet atminti jį reikia tiesiog toje autentiškoje vietoje, tam ir yra memorialiniai muziejai“, – tikina Šilutės H. Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė.

Šilutės valdininkai tikina, kad kultūros gerbėjai nebus nuskriausti – atminimo lenta bus perkabinta ant kitos muziejaus sienos, kad būtų matoma iš gatvės pusės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi