Kultūra

2021.05.28 20:39

Įteikti „Lietuvos spaudos fotografijos“ apdovanojimai: įvertinimo nusipelnė ir LRT.lt fotografas

LRT.lt, Mindaugas Klusas2021.05.28 20:39

Gegužės 28-ąją įvyko konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtojų apdovanojimai. „Portreto“ kategorijoje įvertinimo sulaukė LRT.lt fotožurnalistas Justinas Stacevičius. Jam ir kitiems 8 kolegoms įteikti „Auksiniai kadrai“.

Nepaisant to, kad praėjusiais metais nemaža mūsų gyvenimo dalis buvo surakinta pandemijos, konkurse dalyvavo per 110 šalies fotografų. Tarptautinei vertinimo komisijai jie pateikė beveik 3200 nuotraukų.

Kaip ir pernai, XX konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtojų apdovanojimo ceremonija įvyko atvirame ore, Vilniaus rotušės aikštėje. „Auksiniais kadrais“ buvo apdovanoti devyni fotografai – Lukas Balandis, Ričardas Vitkus, Justinas Stacevičius, Laura Vansevičienė, Arnas Čemerka, Aistė Ridikaitė, Kęstutis Vanagas, Virgilijus Usinavičius-Augulis ir Asta Sabonytė-Jankauskienė.

Be to, buvo įteiktas tradicinis „Kolegų prizas“ – tai pačių konkurso dalyvių renkama labiausiai patikusi viena iš į metraštį bei parodą patekusių nuotraukų. Šiemet „Kolegų prizas“ atiteko Pauliui Peleckiui už anglies kasėjo portretą iš Luhansko regiono, Ukrainos.

Tikra emocija išliko atmintyje

J. Stacevičiui įvertinimas brangus, nes – profesinis, teikiamas spaudos fotografų bendruomenės, kolegų. „Kitų tokių apdovanojimų neturime“, – sako jis. Tai penktasis „Auksinis kadras“ fotožurnalistui, kuris žiniasklaidoje darbuojasi nuo 2010 metų.

Gydytojo Dariaus portretas yra viena iš didelio fotoreportažo akimirkų. Praėjusį lapkritį J. Stacevičius su kolega Benu Gerdžiūnu lankėsi Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, fotografavo medikus, kurie grumiasi su COVID-19.

„Norėčiau jiems padėkoti, kad mus priėmė savo darbo vietoje tokiu sunkiu metu. Pasitikėjo mumis, buvo atviri, nebijojo kalbėti apie tai, kas iš tiesų svarbu, skauda“, – sako LRT.lt fotoredaktorius J. Stacevičius.

Tradiciškai portrete stengiamasi atkurti portretuojamojo veido bruožus, personažo vidinį pasaulį. O šįkart „Portreto“ kategorijoje laimėjo fotografija, kurioje matome gydytoją, savo veidą slepiantį po kauke. Be abejo, tai laiko ženklas, tačiau fotografui J. Stacevičiui buvo svarbu atskleisi savo herojaus būseną, aplinką.

„Šioje nuotraukoje įamžinau nevilties akimirką. Emocija buvo tikra, nuoširdi, ji mano atmintyje liko iki šiol“, – sako „Auksinio kadro“ laureatas.

Pažvelgti į save

Suprantama, kovos su pandemija ir gyvenimo karantino sąlygomis temos buvo plačiai nagrinėjamos konkursui pateiktuose darbuose. Tačiau ne mažiau svarbūs kadrai rodė ir įprastą kultūros, politikos, sporto, kariuomenės gyvenimo ritmą, mūsų santykį su gamta ir nepalaužiamą norą gyventi visavertį gyvenimą.

Fotografijas vertino profesionalūs spaudos fotografai Tatsiana Tkačova (Baltarusija), Draganas Kujundzičius (Serbija), Zenonas Nekrošius (Lietuva), grafikė ir fotomenininkė Daiva Kairevičiūtė ir ilgametis Lietuvos spaudos fotografų klubo vadovas, kultūros prodiuseris Jonas Staselis.

Savo komentaruose konkurso komisijos nariai ne kartą pabrėžė aukštą Lietuvos žiniasklaidos fotografų profesionalumą, gebėjimą nukelti žiūrovą į įvykio vietą, mokėjimą atskleisti žmonių išgyvenimus ir jausmus, gamtoje vykstančius procesus ar politinio gyvenimo subtilybes vienu kadru ar ištisu reportažu.

„Pasauliniame kontekste 20 metų fotografijos konkursui yra labai nedaug, bet mūsų šalis nepriklausoma tik 30 metų. Šis konkursas yra tikrai svarbus įvykis – 20 metų fotografai ir žiniasklaida galėjo stebėti savo šalies raidą vaizduose“, – teigia Žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė Evgenia Levin.

„Šis konkursas leidžia mums kaip visuomenei ir šaliai pažvelgti į save iš naujo ir kitaip“, – tvirtino J. Staselis.

2021 metų nominantai (laimėtojų pavardės paryškintos):

Naujienos:
Ramūnas Danisevičius
Marius Morkevičius
Lukas Balandis

Gyvenimas:
Valdemar Doveiko
Ričardas Vitkus
Ramūnas Danisevičius

Portretas:
Domantas Pipas
Dainius Dirgėla
Justinas Stacevičius

Kultūra ir pramogos:
Rytis Šeškaitis
Aida Aurelija Garastaitė
Laura Vansevičienė

Kariuomenė:
Eimantas Genys
Arnas Čemerka

Sportas:
Andrius Repšys
Elvis Žaldaris
Aistė Ridikaitė
Alfredas Pliadis

Gamta ir jos apsauga:
Andrius Repšys
Kęstutis Vanagas
Alfredas Pliadis
Evgenia Levin

Reportažas ir fotopasakojimas:
Saulius Žiūra
Virgilijus Usinavičius
Edvard Blaževič
Asta Sabonytė-Jankauskienė

Konkurso „LIETUVOS SPAUDOS FOTOGRAFIJA 2021“ nugalėtojai

Naujienos (temos rėmėjas Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija):

Lukas Balandis
15min.lt

Naujas protokolas Seime. Diena, kai patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje.

Rankų nespaudimo kultūros pradžia. Diena, kai Lietuvoje užfiksuotas pirmasis koronaviruso COVID-19 atvejis. Į koalicijos tarybos posėdį dėl koronaviruso rizikų valdymo renkasi Rimantas Sinkevičius, Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis. 2020 m. vasario 28 d., Lietuvos Respublikos Seimas.

Gyvenimas (temos rėmėjas Vilniaus miesto savivaldybė):

Ričardas Vitkus
Lrytas.lt

Atsisveikinimas su savo porininku
Policijos šuo Grantas atsisveikina su savo porininku – tarnybos metu žuvusiu Mažeikių rajono policijos komisariato tyrėju ir kinologu Sauliumi Žymantu.

Portretas

Justinas Stacevičius
LRT.lt

Medikas po darbo pamainos Reanimacijos skyriuje

Gydytojas Darius pertraukos metu vos grįžęs iš COVID-19 palatos. Per pertrauką Darius išsitiesia ant kėdės, jam ant veido matosi keturias valandas dėvėto apsauginio kostiumo palikti raudoni įspaudai.
„Anksčiau pranešti artimiesiems buvo nemaloni procedūra, – sako jis. – O dabar kaip robotas.“

Reanimacijos skyriuje dirbantys medikai įpratę matyti mirtį. Tačiau jie taip pat gali perdegti ar neatlaikyti psichologinio spaudimo.

„Mirtys, kurias atsimeni, yra dažniausiai tada, kai galvoji, ar galėjai padaryti daugiau“, – sako Darius.

Tačiau COVID-19 atveju medikai mažai kuo tegali padėti, nebent palengvinti simptomus. Anot Dariaus, „kolegos, kurie negali išrašyti receptų“, pavyzdžiui, slaugytojos ir kitas personalas, „neretai prašė vaistų“, „Xanax“ ir kitų raminamųjų. Kreiptis į psichologą galimybės nėra.

„Jei kolegė apsilanko pas psichiatrą, ji save pasmerkia, rizikuoja užsitraukti dėmę medicininėje karjeroje“, – aiškina jis.

Kultūra ir pramogos (temos rėmėjas LikeLithuania.lt):

Laura Vansevičienė

Jaunimo teatro aktorius Andrius Bialobžeskis. Vyksta režisieriaus Adomo Juškos spektaklio „Miego brolis“ repeticija. Pirmame plane matyti šio spektaklio pagrindinio vaidmens atlikėjo aktoriaus Džiugo Grinio kojos. 2020 m. sausio 28 d., Vilnius.

Kariuomenė (temos rėmėjas LR Krašto apsaugos ministerija):

Arnas Čemerka
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas

Jūrų pėstininkai

Jaunieji vilkai pirmojo išbandymo metu. Vandens kliūtys. Lauko taktikos pratybos. 2020 m. spalio 8 d.

Sportas (temos rėmėjas Foto123.lt):

Aistė Ridikaitė

Susikaupimas

2020 m. Lietuvos laisvojo stiliaus čempionas jėgos aitvarų sporte Laurynas Juodeška demonstruoja šimtaprocentinį susikaupimą ir meistriškus triukus, o fotografė fotografuoja jį iš vandens aplink taškantis purslams.

Gamta ir jos apsauga (temos rėmėjas AB „INTER RAO Lietuva“):

Kęstutis Vanagas

Kranklys

Pelėdų parko gyventojas kranklys (Corvus corax). Vilniaus rajonas, Rudamina.

Reportažas ir fotopasakojimas (2 nugalėtojai):

Asta Sabonytė

Karinių fortų griuvėsiai Liepojoje (Latvija)

Liepojos Karostos (latv. Kara Osta – „Karo uostas“) rajono istorija prasidėjo carinės Rusijos laikais, kai imperatoriaus Aleksandro III įsakymu nuo 1890 iki 1906 m. buvo pastatyta karinė jūrų bazė su įspūdinga gynybos sistema. Aplink visą miestą driekėsi tvirtovė su fortais, gynybiniais pylimais, kanalais, patrankų baterijomis, požeminiais praėjimais. Pirmojo pasaulinio karo metu įtvirtinimus buvo įsakyta išmontuoti, dalį statinių bandyta susprogdinti, tačiau iki galo jie nebuvo išardyti. Po sovietų okupacijos čia ilgą laiką buvo įsikūrusi karinė bazė su povandeniniais laivais. Kariniai objektai ilgainiui pakeitė savo paskirtį ir šiandien išnyra neįprastais peizažais, į kuriuos kėsinasi tik Baltijos jūra. Karštą vasaros dieną statinys vandenyje tampa tramplinu vietos vaikams ir įgyja jau kitą reikšmę. 2020 m. rugpjūtis.

Virgilijus Usinavičius-Augulis
www.augulisphoto.com

Atlaidai – viena didžiausių katalikų švenčių, sutraukianti daug tikinčiųjų ne tik iš vietos parapijos, bet ir atokesnių miestų bei miestelių. Daugeliui atlaidai asocijuojasi su šventiškai apsirengusiais senoliais, iškilmingomis bažnytinėmis procesijomis ir vaikystėje pamėgtais ilgais kermošiaus saldainiais. Ši šventė, kaip ir visas gyvenimas, keičiasi, jau nebepamatysime vežimų su arkliukais, šalia bažnyčių įsikuria palapinės su įvairiausiomis skanėstų, vietos amatininkų ir užjūrio prekėmis. O kavinės vilioja šašlykų kvapais. Vis dėlto atlaidai ir dabar graži miestų bei miestelių šventė, kurioje susitinka ir kaimynai, ir seniai besimatę giminės bei pažįstami. O geras, vasariškas oras leidžia neskubėti. Fotografuota 2018–2020 m. per Pivašiūnų, Žemaičių Kalvarijos ir Kryžių kalno atlaidus.

Kolegų prizas

Paulius Peleckis
„ŽMONĖS Foto“

Anglies kasykla „Karbonit“ Zolotėje, Luhansko regionas, Ukraina. Anglies kasėjas pozuoja portretui. Apie 5 kilometrai nuo fronto linijos, kur vis dar vyksta Donbaso karas.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ jau dvidešimt metų siekia skatinti šalies fotožurnalistus ieškoti savito pažiūrio atsakingai vizualiai informuojant visuomenę apie reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje ir pasaulyje.

Parodą „Lietuvos spaudos fotografija 2021“ galima aplankyti iki gegužės 29 dienos Vilniaus rotušės antrame aukšte. Vėliau ją galės išvysti ir kitų Lietuvos miestų ir miestelių gyventojai. Taip pat kasmet išleidžiamas geriausių kadrų leidinys.

Nacionalinį konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ nuo 2002 metų rengė VšĮ „Lietuvos spaudos fotografų klubas“, nuo 2020 metų konkurso organizavimo įgaliojimus jis perdavė Lietuvos žurnalistų sąjungai ir jos „Spaudos fotografų“ skyriui bei Nacionalinei žurnalistų kūrėjų asociacijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt