Kultūra

2021.05.30 13:17

Aktorius Bagdonas gailisi, kad pusę gyvenimo žiūrėjo žemyn, užtat pensijoje pagaliau pakėlė akis į dangų

Juta Liutkevičiūtė, LRT RADIJO laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt2021.05.30 13:17

Aktorius ir bardas Vladas Bagdonas po karantino pertraukos grįžta į sceną. Planų pasirodyti yra dar daugiau, tik pirmiausia reikia greičiau sulaukti antrojo skiepo, tikina jis. LRT KLASIKAI aktorius gailisi, kad pusę gyvenimo buvo paskendęs savianalizėje ir nuolatos žiūrėjo žemyn, užtat pensijoje pagaliau pakėlė akis į dangų.

Mano toks charakteris, kad aš savęs ypač nesureikšminu nei teatro padangėje, nei muzikinėje erdvėje, sako V. Bagdonas. Pasak jo, paprasčiau ir kukliau gyvenant ne taip skauda. „Apskritai nesu susireikšminęs jokiuose laukuose, – tikina garsus aktorius. – Sureikšminti save yra labai nesunku, tačiau paskui kaip nuo dviračio nukrenti ir... skauda. Taip ir susireikšminęs gali nukristi. O nesusireikšminęs tai taip pritupi ir viskas lyg ir gerai.“


Be abejo, save mylėti reikia, tęsia pašnekovas, dėl to nėra jokios kalbos. Čia pat bardas pripažįsta, kad būtent šiuo, pandemijos, laiku tuo ir užsiima – rūpinasi savimi ir lankosi pas masažuotoją, atstojantį ir psichologą.

„Man su juo yra labai smagu. Jis visą gyvenimą tuo užsiima, turėjo ir dramatiškų įvykių gyvenime. Jis šneka, o aš visą laiką tyliu. Jis visą laiką kalba ir ta savo kalba atveria tarsi vis kokį naują gyvenimo puslapį“, – pasakoja V. Bagdonas.

Sureikšminti save yra labai nesunku, tačiau paskui kaip nuo dviračio nukrenti ir... skauda.

Žinomas aktorius neabejoja, kad būtent šis žmogus yra „pats didžiausias šios pandemijos atradimas“. Aš netgi sau prisiimu jo žodžius, sako V. Bagdonas. Keleriais metais už pašnekovą jaunesnis kineziterapeutas V. Bagdonui sugebėjo sužadinti smalsumą pergyventi šią koronaviruso pandemijos krizę ir pažiūrėti, „o kas gi po viso šito bus“.

„Jis man sako: klausyk, Vladai, mes juk tiek daug visko pergyvenome, tiek daug visko išgyvenome visokiose tokiose krizėse. Juk ir Sovietų Sąjungoje buvome prie Chruščiovo, Brežnevo – ko tik mes nesam paragavę ir matę?! Mes ir Sąjungos griuvimą matėme, ir Gorbačiovo atėjimą, ir kooperatyvų steigimąsi, ir laisvės kelią – Baltijos kelią – matėme. Matėme savo revoliuciją. Matėme išsilaisvinimo etapą.

Ir iš tiesų mano tikslas dabar yra pamatyti, o kuo gi visa tai baigsis.

Ir banditizmą matėme po viso to. Matėme, kaip kyla pilys ir bokštai tiek banditų, tiek ne banditų. Mes įvairios muzikos prisiklausėme, įvairias krizes išgyvenome: ir finansines, ir vidines, ir vyriškas, ir žmogiškas. Ir jis sako: na, klausyk, juk reikia vis dėlto judėti. Reikia judėti tam, kad mes sužinotume, kuo visa tai baigsis. Ir iš tiesų mano tikslas dabar yra pamatyti, o kuo gi visa tai baigsis, – juokiasi pašnekovas. – Visas tas mano gyvenimas yra toks įdomus, kad labai norisi sužinoti, negi jis taip pat įdomiai ir baigsis.“

Aktorius sako pasigendantis tikro optimizmo ir nesumeluotos šypsenos. „Kiek mes benuteikinėtume save gyventi vien besiremiant optimizmu, reikia tokio gyvo ir tikro optimizmo kaip mano masažuotojo! – teigia aktorius. – Visas tas optimizmas, kurį aš matau televizijos ekranuose, visos tos, kaip aš sakau, amerikoniškos šypsenos, visi tie plastikiniai dantys nereiškia optimizmo. Juk tai matyti iš žmogaus.“

Pašnekovas žmogaus apsimetinėjimą ir dirbtinumą vaizdingai palygina su namuose auginamu vijokliu. Pasak aktoriaus, žmogus, kaip ir augalas, linkęs tiestis į tikrąją, o ne dirbtinę šviesą.

Į kurį žmogų bepažiūrėtum, vis tiek rasi tą žmogų, kuris yra teisingas.

„Mano žmona pasodino tokią gėlę – vijoklį. Vazone dar įkišo porą bambukinių lazdelių. Tas vijoklis sukosi, sukosi ir vis sukosi apie tas bambukines lazdeles. Galiausiai nusitęsė to vijoklio galvelė į saulę, į šviesą, į tiesą, kaip sakoma. Ir tu, žmogau, gali stovėti prie to vijoklio, tačiau jis į tave neatsisuks. Yra stipresnė jėga.

Yra tas optimizmas saulėje, šviesoje, toje stiprioje ir tikroje šviesoje. O ne kokioje dirbtinėje. Taip ir žmogus. Kiek beapsimetinėtų, jis tiestis turi į tą gerąją šviesą. Į kurį žmogų bepažiūrėtum, vis tiek rasi tą žmogų, kuris yra teisingas“, – sako žinomas aktorius ir bardas V. Bagdonas.

Išsamus pokalbis su V. Bagdonu – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt