Kultūra

2021.05.26 19:33

Filmo „Žmonės, kuriuos pažįstam“ premjeroje režisierius kreipėsi į žiūrovą: „Labas, kaip tu?“

LRT.lt2021.05.26 19:33

Gegužės 26 dieną įvyko išankstinė filmo „Žmonės, kuriuos pažįstam“ premjera. Filmas jautriai kalba apie žmonių vidines būsenas ir į vieną pasakojimą subtiliai jungia kelių skirtingų herojų patirtis bei išgyvenimus. Filme paliečiama ir itin mūsų visuomenei aktuali savižudybės tema. Režisierius Tomas Smulkis sako norėjęs paliesti šią temą dėl to, kad apie ją vis dar per mažai kalbama.

Po seniai patirtos traumos Goda iš naujo mokosi atrasti ryšį su kitu žmogumi. Visą laiką gyvenusi saugų, kitų suplanuotą gyvenimą, Justė pagaliau ryžtasi pati priimti sprendimą. Vytas po dvidešimties santuokos metų palieka šeimą, taip ir neišdrįsdamas pasakyti tikrosios priežasties. Nuolatos žiūrovą lydintis Anatolijaus balsas apjungia šias istorijas į būseną, iš kurios kiekvienas savaip stengiasi ištrūkti bei atrasti vidinę laisvę nuolat besikeičiančioje ir naujus standartus formuojančioje visuomenėje.

Filmas baigtas filmuoti dar 2018-ųjų vasarą. Pats filmo režisierius sako, kad visas kūrimo etapas buvęs tikrai ilgas. „Viskas prasidėjo dar 2013 metais. Susipažinau su scenariste Birute Kapustinskaite, su ja kartu ir įrašėme šitą filmą. Aš jai tiesiog pristačiau idėją, kuri buvo labai abstrakti. O idėja buvo ta, kad norėčiau kurti filmą apie žmones, kurie nėra susiję tarpusavyje, kad visi personažai būtų atskiri ir kad viskas vyktų viename mieste. Tas miestas tarsi juos sujungtų. Toks štai buvo mūsų atspirties taškas“, – kalbėjo T. Smulkis.

Pasak režisieriaus T. Smulkio, šiuo filmu jis nori pakviesti žiūrovus susitikti su pačiais savimi. „Manau, tai ypač aktualu pandemijos fone, kuomet kiekvienas kelia klausimus, kas svarbu, ko pasiilgau ir kas mes iš tikrųjų esame? Džiaugiuos, kad filmo išleidimas šiandien stipriai rezonuoja su bendra žmonių būsena. Man rodos, mes pačiu laiku įsiliejam į bendrą diskusiją apie šiuo metu Lietuvoje smarkiai aštrėjantį visuomenės susipriešinimą dėl šeimos apsaugos, LGBT, psichinės sveikatos klausimų“, – sako režisierius.

Pasak T. Smulkio, į savižudybės temą buvo žiūrima labai rimtai ir atsakingai. Rašydami Anatolijaus linijos scenarijų, filmo kūrėjai netgi konsultavosi su savižudybių psichiatrais. Norėdami labiau įsijausti į jautrią visai šaliai temą, filmo kūrėjai dalyvavo Jaunimo pagalbos linijos mokymuose, B. Kapustinskaitė pradėjo savanoriauti.

Filme vaidmenis kuria gerai žinomi aktoriai – Gabija Jaraminaitė, Jolanta Dapkūnaitė, Juozas Budraitis, Aldona Vilutytė – ir talentingi jaunosios aktorių kartos atstovai – Milda Noreikaitė, Paulius Markevičius, Šarūnas Rapolas Meliešius.

Taip pat čia žiūrovai pamatys ir gan retai didžiajame kino ekrane sutinkamą aktorių Arūną Sakalauską. „Kino teatre filmą pamatysiu pirmą kartą. Visada bijau žiūrėti į save. Visgi man atrodo, kad svarbiausia – suprasti režisierių, todėl labai tikiuosi, kad man tai pavyko. Ačiū režisieriui Tomui Smulkiui už pasitikėjimą“, – sako aktorius.

Pirmoji filmo išankstinė premjera įvyko tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“, Europos debiutų konkursinėje programoje. Čia tarptautinė kino kritikų federacija FIPRESCI jį įvertino geriausiu Baltijos jūros regione kuriančio režisieriaus filmu. Pasak žiuri, „šis Vilniaus portretas meistriškai ir jautriai susieja trijų žmonių gyvenimas, pavaizduodamas visuotinį konfliktą tarp savarankiškumo troškimo ir kitų poreikių nesuvokimo“.

Filmo scenarijų kartu su T. Smulkiu rašė „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanota dramaturgė B. Kapustinskaitė, o unikalų muzikinį takelį kūrė daugybės prizų, tarp kurių ir Venecijos bienalės „Auksinis liūtas“, nugalėtoja kompozitorė Lina Lapelytė.

Pirmą kartą Lietuvoje filmo premjera įvyks ne tik kino teatre, bet ir internetinėje namų kino platformoje „Žmonės Cinema“. Filmas kino teatrus ir namų kino platformą pasieks gegužės 28 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt