Kultūra

2016.07.03 21:34

Kaune – paroda valstybingumui

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.07.03 21:34

Artėjant valstybės dienai istorinėje prezidentūroje Kaune atidaryta paroda „Prioritetų pasjansas“ apie valstybės ir tautos šventes Pirmojoje Lietuvos Respublikoje. Kartu ji skirta ir artėjančiam valstybės 100-mečiui.

Kauno Istorinės prezidentūros muziejininkai parodoje pristato, kaip šventės buvo švenčiamos tarpukario Lietuvoje. 

„Pirmaisiais nepriklausomybės metais pagrindinė šventė buvo vasario 16-oji, kuri nešė didžiausią energiją. nuo 1925 iki 1928 pagrindine švente laikyta gegužės 15-oji – Steigiamojo Seimo sušaukimo diena, o nuo 1930-ųjų pagrindine švente tampa ta, kuri pagrindžia ir autoritarizmą – tai Vytauto Didžio karūnavimo diena, tai Vytautas Didysis tampa pavyzdžiu, rodančiu, kaip vienas valdovas šauniai vadovavo šaliai“, – sakė Istorinės prezidentūros Kaune muziejininkė Justina Minelgaitė.

Minėdami 500-ąsias Vytauto Didžiojo mirties metines tautiečiai įkūrė šventinį komitetą turėjusį daugybę skyrių visoje Lietuvoje, o pagrindinis šventės akcentas – Vytauto Didžiojo muziejaus pastatymas. Jam per kelerius metus žmonės paaukojo milijoną litų. 

Ne mažiau įspūdingai ir trankiai švęstas dar viena sukaktis – prezidento Antano Smetonos 60-osios metinės. Parodoje demonstruojamos iki šiol niekur nerodytos prezidento dovanos. Viena iš jų – dėžė, į kurią buvo įdėtas 20 kg sveriantis šokoladas.

Paroda „Prioritetų pasjansas: Valstybės ir Tautos šventės Pirmojoje Lietuvos Respublikoje“ veiks iki 2018 metų, tačiau kai kurie unikalūs eksponatai bus rodomi vos kelis mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.