Kultūra

2016.07.01 10:44

Į 50-metį minintį Montrė džiazo festivalį renkasi žvaigždės

BNS, Edmundas Jakilaitis2016.07.01 10:44

Du iš garsiausių pasaulio džiazo muzikantų ketvirtadienį pradėjo 50-ąjį Montrė džiazo festivalį, kuriame taip pat dalyvaus tokios žvaigždės kaip Neilas Youngas ir PJ Harvey.

Legendinis Amerikos džiazo muzikantas Charles`as Lloydas, kuris grojo per pirmąjį festivalį idiliškame Šveicarijos Montrė miestelyje 1967 metais, šiemetinį jubiliejinį festivalį pradėjo drauge su kita legenda – džiazo pianistu Monty Alexanderu, kuris Montrė pirmą kartą grojo 1976 metais.

„Tai labai jaudina, nes tie du žmonės yra muzikos istorijos dalis ir tai, kad šiems dviem žmonėms labai patinka Montrė, (kad) jie padeda mums švęsti 50-metį, išties yra viena nuostabiausių dovanų, kokių tik galėčiau tikėtis“, – prieš koncertus AFP sakė festivalio vadovas Mathieu Jatonas, aplinkui su paskutiniais darbais prieš metinį muzikos mylėtojų antplūdį zujant darbuotojams.

Anksčiau ketvirtadienį netoliese esančiame Ženevos ežere mirgant saulės atspindžiams, M. Alexanderas ir jo grupė susirinko garso patikrinimui tamsiame senajame Montrė kazino – senuosiuose festivalio namuose maždaug kilometras nuo dabartinių pagrindinių koncertų vietų.

Plačiai šypsodamasis muzikantas, kuris yra gimęs Jamaikoje, atsisėdo prie savo fortepijono ir užgrojo.

„Įtrauksiu tai. Ne tik tiesiai į priekį vadinamoji klasikinė versija – aš įtrauksiu kažkiek, kaip mes sakome Jamaikoje, namų kiemo šaknų ritmų ir priversiu žmones taip pat žavėtis“, – sakė 72 metų muzikantas.

78 metų Ch. Lloydas, kuris daugiausia groja saksofonu tenoru ir fleita, taip pat sakė laukiantis ketvirtadienio koncerto.

„Darau tai todėl, kad man labai patinka ir tai man kažką duoda, tai – apie įkvėpimą ir paguodą, ir pasaulis, kuriame gyvename, jaučiu, galėtų tai panaudoti, tad aš noriu pasidalyti tuo su kitais“, – sakė jis.

Atidarymo vakaras buvo skirtas tik džiazui, bet Montrė festivalis jau seniai smarkiai išplėtė savo repertuarą ir tapo magnetu įvairių muzikos žanrų garsiems vardams ir kylančioms žvaigždėms.

Šiemetinės dvi savaites truksiančios muzikos šventės pagrindinė atrakcija turbūt yra folkroko žvaigždė Neilas Youngas. Šis kanadiečių dainininkas ir dainų kūrėjas ant pagrindinės festivalio scenos užlips liepos 12 dieną, praėjus 15-ai metų po vienintelio ankstesnio savo pasirodymo Montrė.

Prie jo prisidės, regis, begalinio sąrašo žvaigždės, tarp jų – britų eksperimentinio roko muzikantė PJ Harvey ir JAV pankmuzikos legenda Patti Smith.

2016-ųjų festivalyje taip pat pasirodys JAV roko grupė „ZZ Top“ su savo ilgosiomis barzdomis ir Šiaurės Airijos dainininkas bei dainų kūrėjas Vanas Morrisonas, JAV dainininkė bei dainų kūrėja Lana Del Rey, gitaros didvyris Carlosas Santana.

Atvykti turi ir didelę įtaką padariusi anglų sunkiojo roko grupė „Deep Purple“, kuri turi daug sąsajų su Montrė.

Legendinė šios grupės daina „Smoke on the Water“ pasakoja apie gaisrą, kuris Montrė įvyko per Franko Zappos koncertą 1971 metais.

Festivalio įkūrėjas Claude`as Nobsas, kuris mirė 2013 metais, iš liepsnų išgelbėjo nemažai žmonių ir buvo įamžintas toje dainoje – kaip „išsigandęs Claude`as“ („Funky Claude“).

„Kiekvienas vakaras yra antraštė, – tvirtino M. Jatonas. – Galėčiau išvardinti visus juos, nes man visi jie yra žvaigždės.“

M. Jatonas, kuris du dešimtmečius bendradarbiavo su C. Nobsu, gyrė jo „beprotišką idėją“, kuri po pusės amžiaus virto „prekės ženklu, keliaujančiu po visą pasaulį“.

„Aš taip didžiuojuosi, kad esu to dalis, (esu) taip pagerbtas ir toks laimingas kiekvieną dieną pabusdamas ir sakydamas: „Aš vadovauju vienam nuostabiausių renginių pasaulyje“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.