Kultūra

2016.06.30 17:35

Kaune atidaroma kaulinio porceliano paroda

LRT.lt2016.06.30 17:35

M. Žilinsko dailės galerijoje liepos 8 d., penktadienį, 17 val., atidaroma 18-ojo Tarptautinio Kauno kaulinio porceliano simpoziumo paroda.

Ši paroda M. Žilinsko dailės galerijoje – tarsi magiškas porceliano teatras. Gerai pažįstami daiktai ir gyvoji gamta čia transformuojasi į naują, trapų, kone besvorį būvį, kaip rašoma pranešime spaudai.

Paroda yra tris savaites trukusių porceliano simpoziumo dalyvių kūrybinių ir technologinių eksperimentų rezultatas. Nuo birželio 20 d. VDA Kauno fakulteto keramikos dirbtuvėse prasidėjo Kauno kaulinio porceliano  simpoziumas, kuriame  keramikos menininkai bandė  perprasti šios prabangios ir trapios medžiagos subtilybes.

Simpoziumo vadovas doc. Remigijus Sederevičius teigia, kad šiais metais kaulinio porceliano  simpoziumas atsigręžė į jaunimą: pakviesti  jaunieji menininkai  gali drąsiai  eksperimentuoti  su porcelianu ir atrasti naujų formų bei pritaikyti savo idėjas. Simpoziume dalyvauja jaunosios kartos menininkai iš Estijos: Aleksandra Kazanina, Jana Zgun;  Latvijos atstovai: Rudis Petersons ir Agnese Sunepa; lietuvės keramikės: Rūta Junutytė, Rūta Indriūnaitė, Ieva Bertašiūtė-Grosbaha, Eglė Steponavičė. Prie jų prisijungė VDA taikomosios keramikos programos studentai ir dėstytojai.

Per  tris simpoziumo savaites dalyviai  turi  suspėti  įgyvendinti  savo  sumanymus: sukurti  būsimo darbo gipsinius ar molinius modelius, pasigaminti gipsines formas bei išlieti kaulinio porceliano gaminius.

Porcelianiniai gaminiai degami aukštos temperatūros krosnyse net tris kartus: pirmą kartą biskvitinis degimas, antra kartą – degimas su glazūra, trečio degimo prireiks dekolių, aukso ar viršglazūrinių dažų dekorui. Krosnyje atsidūrę darbai  degami nuo 8 iki 12 valandų, dar paros prireikia, kad krosnis atauštų. Rezultatas nenuspėjamas: kaulinis porcelianas nuo ką tik pagaminto iki išdegto darbo susitraukia 17 procentų, o degdamas linkęs deformuotis. Tačiau sudėtingas procesas ir intensyvus darbas atperkamas nuostabiu rezultatu – plonais, peršviečiamais, akinamo baltumo kūriniais.

Gyvai susipažinti su Kaune dirbančiais menininkais galima VDA KF keramikos dirbtuvėse, Sladkevičiaus g. 6. Liepos 1 ir 4 dienomis 18 val. keramikos dirbtuvėse rengiami simpoziumo dalyvių kūrybos pristatymo vakarai.

Kaulinio porceliano simpoziumai Kaune  vyksta nuo 1991 metų, porceliano gamykloje „Jiesia“, o nuo 2006 m. – VDA  Kauno fakulteto keramikos dirbtuvėse.

Iš viso  surengta 17 tarptautinių kaulinio porceliano simpoziumų, kuriuose dalyvavo per 100 menininkų iš 18 pasaulio valstybių. Šiuo metu Kauno kaulinio porceliano simpoziumas yra rengiamas kas 2 metus.

Paroda veiks 2016 07 08–2016 09 15.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.