Kultūra

2021.05.19 23:56

Kauno dramos teatre premjera – Vaitkus kvies kitaip pažvelgti į Vydūno kūrybą

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.19 23:56

Nacionaliniame Kauno dramos teatre premjera – sceninę misteriją „Ne sau žmonės“ pagal Vydūno kūrybą stato režisierius Jonas Vaitkus.

Spektaklyje „Ne sau žmonės“ režisierius J. Vaitkus naudoja Vydūno trilogiją „Probočių šešėliai“, tragediją „Pasaulio gaisras“, filosofo straipsnius ir laiškus. Režisieriaus teigimu, Vydūno tekstai svarbūs kiekvienam sąmoningam žmogui, todėl juos reikia skaityti.

Spektaklio scenografas ir kostiumų dailininkas Jonas Arčikauskas sako, kad Vydūno tekstai šiuolaikiniam žmogui sunkūs skaityti, nes per gražūs, o mintys – per šviesios.

Kauno dramos teatre – premjera: sceninę misteriją „Ne sau žmonės“ pagal Vydūno kūrybą stato režisierius Jonas Vaitkus

„Ne sau žmonės“ – trilogijos „Probočių šešėliai“ dalis. Pasak scenografo, kaip suprasti šį pavadinimą, palikta kiekvienam žiūrovui.

„Nemanau, kad teatras čia galėtų siūlyti. „Ne sau žmonės“ dažniausiai aš matau vieną iš vėžių – savimeilę, tai galbūt kažkas perskaitys ir taip, tai irgi galimas variantas. Man atrodo, kad Vydūnas vis tik kalbėjo apie kitą to savo žmogaus idėją“, – aiškina scenografas.

Spektaklyje skamba liaudies dainos iš Liudviko Rėzos rinkinio, pasak kompozitoriaus Tomo Kutavičiaus, Vydūno teksto vertė – didžiulė.

„Labai aukšta kartelė turėtų būti iškelta, nes vis tiek mūsų kaip ir epas, galima sakyti, Lietuvos, daugiau tarsi kaip ir nėra tokiam žanre, tai norėjosi labai ne veidu į purvą“, – pasakoja T. Kutavičius.

Tris vaidmenis spektaklyje kuriantis aktorius Vaidas Maršalka sako, kad dirbti – vienas malonumas, nors visi vaidmenys skirtingi, išgyvenantys savo konfliktus.

„Aš pacituosiu Vydūną: „Ar mes dar šio pasaulio žmonės? Ar jau amžinos mirties sapne?“ Tai šitas klausimas man yra aktualus, kiek mes patys savyje surandam žmogiškumo, kiek eidami, kiek ta visa Lietuva, Lietuvos žmonės suranda kiekviename laikotarpyje žmogiškumo“, – tikina aktorius.

Profesionalaus teatro įkūrimo šimtmečiui skiriama spektaklio premjera Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje – šį savaitgalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt