Kultūra

2021.05.19 18:05

Įrašyta simfonija Kaunui: muzika pasakojamas nerimas ir rūpestis, kuriant miestą, valstybę, ateitį

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.19 18:05

Kaunui rengiantis kitais metais tapti Europos kultūros sostine, su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru įrašyta Antano Jasenkos simfonija „Šaipėrantas“. Ji skambės atidarymo renginyje sausio 22-ąją.

Programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorius, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas kompozitorius Antanas Jasenka sako, kurti simfoniją „Šaipėrantas“ buvo lengva, nes turėjo kryptį ir pasakojimą.

Kaunui rengiantis tapti Europos kultūros sostine – įrašyta kompozitoriaus Antano Jasenkos simfonija šiai progai

Naudojo poeto Prano Morkūno kūrybą. Sako, jis buvęs kritiškas ir sarkastiškas, tačiau nuostabu, kad tarpukariu Lietuva turėjo jį, 28-erių rašiusį modernistinę poeziją.

„Aš išgyvenu asmeniškai, kas man skauda, per save visą šitą istorinį kontekstą perleidžiu. Šitoje muzikoje, man atrodo, yra du vektoriai, jie veikia vienu metu iš karto – ir į praeitį, ir į ateitį“, – teigia A. Jasenka.

Simfoniją įrašė Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, valstybinis choras „Vilnius“, solistai Joana Gedmintaitė ir Merūnas Vitulskis.

Dirigentas Modestas Pitrėnas sako, kūrinys kinematografiškas, muzika pasakojamas nerimas ir rūpestis, kuriant miestą, valstybę, ateitį.

Jam šis kūrinys artimas savo muzikine kalba. „Tai yra labai pakilus, monumentalus, iškilmingas veikalas, skirtas dideliam simfoniniam orkestrui, chorui, solistams“, – sako M. Pitrėnas.

„Muzika mane pradžioje gąsdino, nes aš šiaip toks esu pakankamai kritiškas šiuolaikinei muzikai, bet nustebino, toks labai gražus, tonalus kūrinys su momentais to atonalumo, man gražu“, – kalbėjo M. Vitulskis.

Programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ vadovė Ana Kočegarova sako, šis etapas itin kūrybiškas ir aktyvus. Didysis atidarymo renginys vyks sausio 22-ąją, Žalgirio arena virs didžiuliu ekranu.

„Ta vienybė, kurią įžiebia Europos kultūros sostinė, ar tai būtų atidarymas ar bendra programa, ji turėtų inspiruoti mumyse daugiau susikalbėjimo, dėmesio savo istorijai, konfliktams, prieštaroms mūsų istorijoje ir mus grąžinti į taikesnį, sąmoningesnį būvį“, – tvirtina A. Kočegarova.

Išsamią renginių programą Lietuvos ir užsienio žiniasklaidai planuojama pristatyti rugsėjį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.