Kultūra

2021.05.19 17:43

Uostamiestis vasarą žada festivalius jaunimui, bet viena akimi žvalgosi į Vyriausybės sprendimus ir pandemijos plitimą

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.05.19 17:43

Artimiausiais mėnesiais uostamiestyje ketinama surengti bent keturis festivalius, kuriuose tikimasi sulaukti ir svečių iš užsienio. Nors organizatoriai kol kas nusiteikę entuziastingai, tačiau pripažįsta – planus gali koreguoti pandemija bei karantino ribojimai.

Žada renginių jaunimui

Šiemet Klaipėda didžiuojasi Europos jaunimo sostinės vardu. Projekto atstovai šią vasarą jaunimui ir miestiečiams žada surengti 4 festivalius: gatvės meno festivalį „Art Gates“, tarptautinį festivalį „Beach Art“, senųjų tradicijų ir menų festivalį „GABYA“ ir kūrybiškumo festivalį „City Stars“.

Festivalių metu uostamiestyje ir Smiltynėje numatomi įvairūs koncertai, akcijos bei edukacijos.

Klaipėdos jaunimo sostinės vasaros projektams startą davė platformai „Erdvės“ priskiriamas projektas – „Aš nesu tik siena“. Jo metu menininkai yra numatę savo kūriniais papuošti 10 Klaipėdos namų ar kitų objektų sienas.

Projekto kuratorė Lijana Judeikytė teigė, kad iš viso miestui buvo pasiūlyta 11 projektų, gautas leidimas įgyvendinti 10.

„Manau, 10 iš 11 yra puikus rezultatas“, – sakė L. Judeikytės.

Pirmasis projekto kūrinys „Ekspedicija po neišgalvotus pasaulius“ jau papuošė Klaipėdos centre esančio namo J. Janonio g. 3 sieną. Pora menininkų mieste darbuojasi ir dabar.

Dar vienas akcentas, primenantis, jog šiemet Klaipėda yra Europos kultūros sostinė, atsirado Melnragėje, netoli šiaurinio molo esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Čia pastatyta speciali lenta, kurioje žmonės kviečiami pažymėti, kodėl renkasi Klaipėdą. Kiekvieną savaite lenta su klaipėdiečių mintimis bus fotografuojama ir publikuojama internete.

Birželį – du festivaliai

Birželio 18-ąją jaunus klaipėdiečius ir šio miesto svečius numatyta pakviesti į pikiniką pajūryje. Jo metu veiks „laisvas mikrofonas“, kuris lauks norinčiųjų padainuoti, pasisakyti, inicijuoti diskusiją. Iškylos organizatoriai dalyvius ragina atvykti be išmaniųjų telefonų ir kitų įrenginių bei įsiklausyti į gamtą bei pabendrauti su kitais renginio dalyviais.

Birželio 21–28 dienomis planuojamas gatvės meno festivalis „Art Gates“, kurio metu bus kviečiami visi norintys išbandyti gatvės meną. Organizatorių teigimu, piešti gali pretenduoti visi norintys 14–29 metų amžiaus žmonės. Jiems bus duodamos priemonės, nurodoma ir siena, ant kurios bus galima piešti. Trys geriausi festivalio metu sukurti darbai bus apdovanoti piniginiais 1 tūkst., 500 bei 300 eurų prizais. Festivalio metu taip pat vyks gatvės muzikantų pasirodymų.

Koncertai, važiuotynės ir muzikos festivalis

Liepos 16–18 Smiltynėje planuojamas senųjų tradicijų ir menų festivalis „Gabya“. Pasak rengėjų, festivalyje jungsis tradicinė muzika su šiuolaikiškumu, šiuolaikiniais menais. Taigi, bus galima išgirsti ir elektroninės ar psichodelinės muzikos. Taip pat tikimasi sulaukti grupių iš užsienio – Latvijos, Estijos, Islandijos ir Baltarusijos.

Kelias dienas truksiančio renginio metu vyks įvairios jaunimui įdomios paskaitos, renginiai, ką pamatyti, žadama, bus ir meno mėgėjams – festivalį planuojama suskirstyti į keturias erdves: žemės, vandens, oro ir ugnies. Kiekvienoje jų keturios menininkų komandos kurs specialias instaliacijas.

Rugpjūčio 14 d. Europos jaunimo sostine šiemet tapusi Klaipėda kvies į dar vieną festivalį – „City Stars“. Jo metu numatomos naktinės šviečiančių dviračių važiuotynės nuo prekybos centro „Molas“, esančio miesto pietinėje dalyje iki Melnragėje esančio molo. Renginio dieną jo dalyviai bus kviečiami papuošti savo dviračius įvairiais šviečiančiais akcentais ir leistis į naktinę kelionę per visą miestą.

Festivalio „City Stars“ metu taip pat numatoma įvairių edukacinių renginių, o „Meridiano“ skvere – grupės „Sisters on Wire“ koncertas.

Akcentuojama, kad absoliuti dauguma renginių bus nemokami, o mokamoms veiklos festivalio „Gabya“ metu moksleiviams ir studentams bus taikomos nuolaidos.

Projekto vadovė: gali būti, kad renginiai bus nukeliami

Visi minėti renginiai vyks pandemijos akivaizdoje, tad organizatoriams teks užtikrinti maksimalų saugumą ir užkirsti kelią viruso plitimui. Kol kas aiškiai dar nėra žinoma, kokiais būdais teks tai užtikrinti, mat sunku prognozuoti ir renginio metu galiosiančius reikalavimus.

„Reaguosime, kaip ir praėjusiais metais, į nacionaliniu mastu diktuojamas sąlygas renginių organizavimui, bet tiek festivalio organizatoriai, tiek viso projekto renginių koordinatoriai, veikdami kartu manau, ras sprendimus“, – teigė projekto „Klaipėda– Europos Jaunimo sostinė 2021“ vadovė Greta Meškauskienė.

Projekto vadovė vardijo, jog situaciją bus bandoma spręsti atsižvelgiant į galimybių paso suteikiamas laisves, ketinama imtis srautų valdymo, išankstinės žmonių registracijos, erdvių skaidymo priemonių. Renginių dalyviams siūloma akylai sekti informaciją viešojoje erdvėje.

Tiesa, tikėtina, kad birželį, kai numatytas pirmasis renginys – iškyla pajūryje – dar ne visi jauni žmonės turės galimybių pasus.

„Prieš įvykstant jaunimo piknikui dar bus sprendžiama. Jeigu matysime, kad negalėsime užtikrinti saugumo, atsižvelgdami į situaciją, ji gerėja ar blogėja, gali būti, kad datos bus nukeliamos, siekiant užtikrinti saugumo reikalavimus. Tikimės, kad pavyks išeiti į atvirų renginių formatą ir bus galimybė įgyvendinti Jaunimo pikniką, kad po vieną šeimos ūkį, išlaikant saugius atstumus“, – dėstė G. Meškauskienė.

Neatmetama, kad tam tikrų sunkumų pandemija bei karantinas sudarys ir atlikėjams iš užsienio, kurie turėtų dalyvauti festivalyje „Gabya“, tad vis dar tiksliai neaišku, ar jie tikrai atvyks. Tačiau tikimasi, kad jie vis tiek atvyks.

Vyriausybė laisvina karantiną ir renginiams

LRT.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė atlaisvinti karantino priemones ir renginių organizavimo kontekste.

Nuo pirmadienio renginiuose atvirose erdvėse leistas dukart didesnis žiūrovų skaičius, nei iki šiol – 300, uždarose erdvėse renginius toliau būtų leidžiama organizuoti su 150 žiūrovų, užpildant ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų.

Tiesa, renginių apimtys galės keistis su būsimu galimybių pasu.

Jei renginyje dalyvaus tik galimybių pasą turintys asmenys, būtų leidžiama iki 2000 dalyvių lauke – dėl žiūrovų skaičiaus vidaus renginiuose turint galimybių pasą Vyriausybė dar ketina tartis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt