Kultūra

2021.05.19 13:26

Maestro Kernagiui būtų sukakę 70: pristatytas lietaus meno kūrinys ir šia proga išleista moneta

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.19 13:26

Trečiadienį dainų atlikėjui, maestro Vytautui Kernagiui būtų sukakę 70-mt metų. Ta proga Vilniuje, prie Lukiškių aikštės esančio paminklo Kernagiui – suoliuko, pristatytas lietaus meno kūrinys ir šia proga išleista moneta.

Skulptorius Algirdas Kuzma sukūrė monetą su Vytauto Kernagio atvaizdu. Polinezijos Niujė salos monetoje – ir Didžiosios Britanijos karalienė. Monetos autorius teigia, kad ilgai kūrė charakteringą atvaizdą – Kernagis buvo tarsi pasislėpęs po barzda ir akiniais, tačiau kartu – labai atpažįstama, išskirtinė asmenybė.

Žinios. Minimos Vytauto Kernagio 70-osios gimimo metinės: pristatomas lietaus meno kūrinys ir išleidžiama moneta

„Kai daugiau pasidomi, iš fotografijų studijuoji žmonių psichologiją, prisipratinti prie žmogaus charakterio. Prisipratinau prie tokio charakterio, kaip jį supratau. Ir tik tada jau teko judėti kažkuria kryptimi su forma“, – kalbėjo A. Kuzma.

Proginė moneta – riboto tiražo. Tokį Vytauto Kernagio įamžinimą inicijavo jo vardo fondas ir „Monetų namai“. „Kai „Monetų namai“ paklausė kas, mūsų manymu, turėtų būti kitoje Niujė 2 dolerių ir 50 centų pusėje – Niujė herbas ar Anglijos karalienė – nedvejodami pasirinkome karalienę, – juokiasi maestro sūnus Vytautas Kernagis jaunesnysis. – Pats procesas buvo be galo įdomus. Reikėjo atrasti labiausiai tinkančią tėčio nuotrauką. Su puikiu skulptoriumi Algirdu Kuzma, kuris sukūrė ir tėčio antkapinį paminklą, mama išstudijavo daugybę Kernagio portretų. Aptarinėjo detales, kaip ausų dydis, akių žvilgsnis ar kurios formos akinius reikėtų vaizduoti bareljefe. Kurie labiausiai atpažįstami, kaip „kernagiški“.“

Šalia maestro atvaizdo monetoje iškaldinta gitara ir strazdas, kurio motyvas kartojasi dainuojamosios poezijos pradininko, nepakeičiamo Vytauto Kernagio dainose.

Prieš dešimt metų dainininkui atminti Vilniuje, Gedimino prospekte, atidengtas suoliukas. Vidurdienį čia buvo pristatytas specialiai maestro 70-ajam gimtadieniui sukurtas Austrijoje gyvenančio menininko Edvino Stankūno lietaus meno kūrinys – specialia technika užrašyti vienos iš Kernagio dainų žodžiai. Jie išryškėja tik palijus, o saulėtą dieną lieka nematomi. Ant grindinio specialiais dažais užrašytas antrasis posmas iš V. Kernagio dainos „Tai aš“.

Šiandien, gimtadienio minėjime, menininkas Edvinas Stankūnas, sukūręs šį lietaus kūrinį – užpylė vandenį ant grindinio tam, kad visi susirinkusieji galėtų perskaityti dainos žodžius.

„Su mumis prieš kelis mėnesius susisiekė Austrijoje gyvenantis, ne vienerius metus lietaus meną kuriantis menininkas Edvinas Stankūnas ir pasiūlė tėčio gimtadienio metinėms sukurti pirmąjį Lietuvoje lietaus meno kūrinį. Mums tai pasirodė be galo įdomu ir novatoriška. Pagalvojome, kad tai neabejotinai patiktų tėčiui“, – sako maestro sūnus Vytautas Kernagis.

Lietaus meno kūrinį įgyvendinęs E. Stankūnas sako esąs didelis Vytauto Kernagio muzikos gerbėjas. „Vieną dieną pagalvojau, kad maestro dainos „Tai aš“ sukurtos strofos tema – lietus – subtiliai įprasmintų ir lietaus meno kūrinį, kuris prabyla tik lietaus metu. Tokio meno kūrinio laikinumas atskleidžia gyvenimo ir akimirkos laikinumą. Nes kūrinys po kelių mėnesių išliks tik fotografijose ir praeinančių žmonių atmintyje. Šis užrašas bus ir tarsi asmeninis V. Kernagio kreipimasis į Gedimino prospektu (maestro pamėgtu „Brodu“) lietingą dieną žingsniuojantį praeivį“, – sako E. Stankūnas.

Dainos žodžiai lietaus meno kūrinyje buvo užrašyti V. Kernagio autoriniu šriftu, kuriuo maestro natų sąsiuviniuose užrašydavo kūrinių pavadinimus.

„Šiandien, išryškėjus tėčio eilėms ant grindinio, užrašytoms jo raštu, tikrai atrodė, kad tėtis yra čia pat – su mumis“, – sako maestro sūnus su šeima organizavęs V. Kernagio jubiliejinio gimtadienio minėjimą, kuriame skambėjo atlikėjos Ramintos Naujanytės-Bjelle atliekami V. Kernagio kūriniai. O maestro eiles skaitė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje besimokantys jaunieji aktoriai.

V. Kernagio dainos „Tai aš“ žodžiai, atgiję ant Gedimino pr. grindinio:

Kai iš dangaus staiga, nelauktas,

Nors visą dieną saulė švietė,

Pradės lietus tau veidą glostyt,

Nenusigąsk – tai aš...

Vytautas Kernagis

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.