Kultūra

2021.05.19 19:30

Maestro Vytautą Kernagį prisimenant: buvo jautrus ir pažeidžiamas, bet kupinas gyvenimo džiaugsmo

LRT TELEVIZIJOS laida „Stilius“, LRT.lt2021.05.19 19:30

„Jis toks jautrus... Aš irgi esu labai romantiška, labai jautri. Bet man atrodė, kad aš esu stipresnė jausmų atžvilgiu. Šiaip visada žinojau, kad aš galiu nežiūrėdama griūti ir jis mane sugaus. Bet buvo jautruolis, todėl tokias dainas rašė gražias“, – teigia Vytauto Kernagio žmona Dalia Kernagienė. Šį trečiadienį V. Kernagis būtų minėjęs jubiliejų.

Šiandieną namai tušti. Nors kalniukas, apie kurį buvo svajota, stūkso. Vaikai išėjo savais keliais, o Vytautas čia niekados ir negyveno. „Mes tik kūrėme ir laukėme laiko, kuris taip ir neatėjo“, – dailininkė D. Kernagienė tyliai ir ramiai prisimena metus, nugyventus kartu su scenos legenda Vytautu. „Jis buvo jautrus ir pažeidžiamas, bet kupinas gyvenimo džiaugsmo“, – subtilius dalykus pasakoja Dalia, lydėjusi vyrą svarbiausiomis jųdviejų gyvenimo akimirkomis.

Dalia Kernagienė vyro išsvajotuose namuose šiandien gyvena viena: tikėjomės juose susenti

Gegužės 19-ąją vienam populiariausių atlikėjų, dainuojamosios poezijos pradininkui, Nacionalinės premijos laureatui, maestro Vytautui Kernagiui, kaip dažniausiai jį vadindavo gerbėjai, būtų sukakę 70. Žmogui, mylėjusiam gyvenimą, draugus ir sceną, tai būtų buvusi didžiulė šventė. Ir būtų švenčiama gausiai bei triukšmingai.

„Jis sakė, kad, kai mes čia gyvensime šitame name, čia bus pilna svečių. Mane tas visada truputėlį baugino, nes daug žmonių, daug triukšmo, daug kalbų. Bet jis toks buvo, tai aš jį turėjau ištverti“, – sako D. Kernagienė.

Nuo pat pirmų Dalios ir Vytauto bendro gyvenimo dienų šventės buvo neatsiejama jųdviejų dalis. Vytautas traukė žmones ir greta jo visuomet sukdavosi pulkai draugų. Laikai tada buvo gerokai bohemiškesni nei dabartiniai ir aplinkybės, susiklosčiusios aplink menišką porą, leido švęsti gyvenimą. Jo pradžią Dalia prisimena itin šiltai.

Jie po vestuvių gyveno Kaštonų gatvėje, pas Vytauto tėvus. „Ir ten jau buvo bohema. Didžiuliame kambaryje, kur gyveno tėvai, stovėjo vienintelis visų mūsų televizorius. Ir ten triukšmas, dūmai... Kai gimė, pavyzdžiui, sūnus, tai kiekvieną mėnesį būdavo balius“, – pasakoja Dalia.

Susipažino jiedu, kai Vytautas koncertavo Vilniaus dailės akademijoje, kur Dalia tuo metu studijavo drabužių modeliavimą. Nors lemtingas jų susitikimas įvyko tąkart, nepaaiškinamai keistą nuojautą ji sako turėjusi, kai pirmąkart pamatė Vytauto nuotrauką žurnale.

Vytautas Kernagis dainuoja „Širdele mano“

„Radau kino, rodos, žurnalą su Vyto nuotrauka, sėdi valty ir groja. Aš tiesiog atsimenu tą momentą. O mano kurse mokėsi Daiva Reimeryte-Vitkienė. Ji buvo mūsų žmogus orkestras, mes ją taip vadinom. Jie su Vytautu buvo pažįstami ir sako, ateis dainuoti Kernagis – koncertą darau. Aš tiktai paskui suvedžiau, čia gi tas pats žmogus“, – prisimena D. Kernagienė.

Pirmąkart pamačius scenoje V. Kernagį, tuomet jau išgarsėjusį atlikėją, būsimajai drabužių modeliuotojai žvilgsnis pirmiausia kliuvo už jo batų. O Vytautui užgrojus ir uždainavus, pakerėjo muzika ir akys. Daiva Vitkienė pakvietė Vytautą į merginų studiją, visa grupelė ten bendravo iki išnaktų.

Vakaras su Edita. Kolegos ir artimieji prisimena Vytautą Kernagį: jis visada žinojo, ko nori ir kur eina

Baigusi studijas Dalia pradėjo dirbti tuomečiuose prestižiniuose Vilniaus modelių namuose. Tačiau vos po kelerių metų susiviliojo siūlymu kurti kostiumus pirmajam lietuviškam daugiaserijiniam televizijos filmui „Raudonmedžio rojus“.

Tačiau darbas buvo įdomus ne tik dėl kostiumų kūrybos. Būtent „Raudonmedžio rojuje“ Dalia debiutavo kaip aktorė. Tiesa, pasiūlytas vaidmuo dailininkei pirmiausia sukėlė šoką. Nepasirodžius aktorei, su kuria buvo tartasi, ją pavadavo Dalia: „Masalskis laukia manęs tokiam sugriuvusiam name. Neva jis ten gyvena. Aš ateinu, vos nepasikariu ant skalbinių lentos, nes pro pasiskolintus akinius aš nieko nematau. Aš užkliuvau ir abu slėpėme juoką.“

Tą pusmetį, kol buvo kuriamas filmas, Daliai teko gyventi Kaune, o sūnumi rūpinosi vyras. Tačiau laviruoti tarp koncertų, įsipareigojimų ir buities, pasak moters, garsiajam jos vyrui pasidarė pernelyg sunku. Dalia pamena, kaip Vytautas neapsikentęs tokios vienatvės su sūnumi ėmė jos prašyti iš kūrybos pargrįžti namo.

Vakaro autografas. Estrados artistas Vytautas Kernagis

Pasibaigus filmavimams Dalia į Modelių namus nebegrįžo. Teko dar padirbėti teatre, tačiau pripažįsta, kad daug pasiūlymų ir atsisakė. Pati pasirinko daugiau laiko būti šalia savo talentingojo sutuoktinio, rūpintis jo pasirodymais, sceniniu įvaizdžiu.

Dalia atvira, gyventi šalia tokios asmenybės, koks buvo jos vyras, lengva nebuvo. Būtų juokinga teigti, kad sutarė jiedu angeliškai. Neslepia, gyveno kaip ir visos šeimos – sutardami ir nelabai. Tačiau, sako, ir ji, ir Vytautas visada žinojo, kad gali vienas kitu pasitikėti.

„Jis toks jautrus... Aš irgi esu labai romantiška, labai jautri. Bet man atrodė, kad aš esu stipresnė jausmų atžvilgiu. Šiaip visada žinojau, kad aš galiu nežiūrėdama griūti ir jis mane sugaus. Bet buvo jautruolis, todėl tokias dainas rašė gražias“, – teigia D. Kernagienė.

„Svarbios detalės“. Prisiminimai apie Maestro Vytautą Kernagį

Moters teigimu, jie save vadino hipiais: „Iš tikrųjų tai mes nebuvome patys tie tikrieji hipiai. Bet mes visi rūkėm, buvom ilgais plaukais, vaikščiodavom basi po prospektą. Norėjom parodyti, kad mūsų mąstymas kitoks. Mes tiesiog visiškai radikaliai viską darydavom kitaip. Nesutikdavom su tuo, kas buvo diktuojama.“

Ar Vytautui patikdavo aplinkinių dėmesys? Dalia nepamena, kad gerbėjai būtų erzinę. Nors greta sukdavosi jų nemažai, o pats Vytautas buvo žinomas nuo pat „Mažos išpažinties“ filmo, jam, kaip ir kiekvienam kuriančiam žmogui, dėmesys buvo malonus: „Juk dainavo ne tik sau, jis dainavo tiems žmonėms. Apskritai jis buvo geraširdis. Mylėjo žmones.“

Viskas nebeteko prasmės išgirdus Vytauto diagnozę. Nors nuo tos dienos jau praėjo beveik keturiolika metų, iki šiol Daliai tai nelengva tema, vėl nuvedanti į patirtą praeities sunkumą ir skausmą. Juolab kad prasidėjo viskas kažkaip nerimtai ir netikėtai.

Gyvenimas. Vytautas Kernagis ir jo šeima.

Tačiau sunkumas buvo toks, kad Dalia niekaip negalėjo įkalbėti vyro kreiptis į gydytojus. Prisimena, jis nesileido net į kalbas. Tik žmonai pagrasinus, kad iškvies greitąją, o ji prievarta išveš į ligoninę, Vytautą šiaip ne taip pavyko ištempti pas medikus. Deja, laukė sukrečianti žinia.

Vis dėlto Dalia neslepia, kad net sulaukę tokio psichologinio smūgio abu netikėjo, kad viskas gali baigtis blogai. Nors gydytojų prognozės vilčių neteikė, apie mirtį nebuvo net minties. Dalia pasakoja, kad tik prasidėjus sunkiam gydymo keliui ji pamatė, koks stiprus kovotojas buvo jos Vytautas. Jis laikėsi iš paskutiniųjų ir vis dar tikėjosi stebuklingo išgijimo.

Nuo netekties praėjo trylika metų. Ilgą laiką Dalia buvo užsivėrusi nuo visų, niekam nekalbėjo nei apie sutuoktinio kovą su vėžiu, nei apie savo jausmus. Sako, atsigauti pradėjo, tik ėmusi dirbti dėstytoja dizaino mokykloje. Iki to sunkiai slėgė netektis, ašarų dienos maišėsi su naktimis, neguodė net ir namai, kuriuos statė abu. Abu juose tikėjosi ir gyventi. O išėjo viskas kitaip.

Sūnus Vytautas čia užbaigė tai, ką tėtis buvo sumanęs. Dažė, kalė, tvarkė. Pati Dalia irgi talkino kiek galėdama. Sako, visai šeimai reikėjo veiklos, fizinio darbo, užimtumo, kad tik mažiau pasiduotų skausmui.

Vakaras su Vytautu Kernagiu

Šiandien didžiosios muzikos legendos našlė Vytauto išsvajotame name gyvena viena. Nesiskundžia, pati laiko visus namų kampus, sako, pamažu ir apsiprato. Vaikai gyvena savo gyvenimus, pas mamą atvažiuoja tik aplankyti, anūkus atveža pasidžiaugti. Dalia neslepia, kad ir liūdnoka vienai, tačiau abejoja, kad atsirastų žmogus, galintis pakeisti Vytautą.

Dalios ir Vytauto gimtadienius skiria vos keletas dienų. Dėl to abi šventės būdavo rengiamos kartu. Ir, kaip sako Dalia, dažniausiai pagal beprotiškai fantastiškus Vyto sumanymus. Dabar šventės kuklesnės, tačiau neužmirštos ir švenčiamos.

Koncertas: scenoje – artistas Vytautas Kernagis
Lietuvos džiazo istorija. Vytautas Kernagis: artistas – tai, ką aš darau, kartais geriau, kartais blogiau
Maestro Vytautas Kernagis atlieka kūrinį „Walsing Matilda“
Tokie jie buvo... Aktorius ir dainininkas Vytautas Kernagis
Maestro Vytautas Kernagis deklamuoja poeto Pauliaus Širvio eiles
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.